2013. február 28., csütörtök

A bioméhészkedés jogszabályi előírásai 889/2008/EK r. 78. cikk

889/2008/EK r. 78. cikkméhés rendelet
Egyedi ellenőr ési inté kedések a méhés etben

(11) A méhés köteles benyújtani a ellenőr ő hatóságnak vagy a ellenőr ő s erve etnek a méhkaptárok helyét feltüntető megfelelő méretarányú térképet. Amennyiben nem került sor a területeknek a 13. cikk (2) beke dése s erinti a onosítására, a méhés nek kell a ellenőr ő hatóság vagy a ellenőr ő s erve et s ámára megfelelő dokumentumokkal és bi onyítékokkal – amelyek s ükség esetén megfelelő elem éseket is tartalma nak – iga olnia, hogy a méhcsaládjai által elérhető területek megfelelnek a e rendeletben előírt feltételeknek.

(12) A méhés eti nyilvántartásba a etetéssel kapcsolatban a követke ő adatokat kell felvenni: a termék típusa, a időpontok, a mennyiségek és a ok a kaptárak, ahol a etetésre került sor.

(13) Amennyiben állatgyógyás ati kés ítmény alkalma ására van s ükség, egyértelmű formában fel kell jegye ni a kés ítmény típusát, beleértve a aktív hatóanyagok indikációját is, a diagnó ist, a gyógys eradagolást, a alkalma ás módját, a ke elés időtartamát, valamint a jogs abályban előírt várako ási időt, és e eket a adatokat a termék ökológiai ga dálkodásból s árma óként történő értékesítése előtt be kell jelenteni a ellenőr ő hatóságnak vagy a ellenőr ő s erve etnek.

(14) A méhés et elhelye kedési területét – a kaptárak a onosítása mellett – nyilvántartásba kell venni. A ellenőr ő s erve etet vagy a ellenőr ő hatóságot – a vele egye tetett határidőn belül – tájéko tatni kell a méhés et vándorlásáról.

(15) Különös gondot kell fordítani a méhés eti termékek megfelelő kinyerésére, feldolgo ására és tárolására. A e követelménynek való megfelelés érdekében tett valamennyi inté kedést fel kell jegye ni. A mé kamrák eltávolítását és a mé pergetési műveleteket fel kell tüntetni a méhés eti naplóban. A ellenőr ési rends erben történő nyilvántartásba vételhe a ellenőr ési s er ődést 2 példányban, a adatkö lő lapot mellékletekkel együtt pedig 1 példányban kitöltve és (cégs erűen) aláírva kell elküldeni.


A fenti jogs abályok, rendeletek kö ététele csupán iránymutatási célt s olgál, a ok helyességéért, aktualitásáért a havastanya.hu nem vállal felelősséget.


A bioméhés kedés jogs abályi előírásai 889/2008/EK r. 78. cikk

25 ezer kisdiák vetheti bele magát a kertészkedésbe

Idén négys á általános iskola csaknem 25 e er diákja ismerkedhet a kertés kedés alapjaival a Vesd Bele Magad! Programnak kös önhetően. A Vidékfejles tési Minis térium mintegy 8 millió forinttal, a utánkövetéshe kapcsolódó kiadványok, rende vények támogatásával segíti a ke deménye ést – jelentette be V. Németh solt vidékfejles tésért felelős államtitkár budapesti sajtótájéko tatóján.


Kesjár Kamilla, a Fiatal Ga dák Magyarors ági S övetségének (AGRYA) társelnöke, a program s erve ője elmondta, a tavalyiho képest 17%-kal nőtt a jelentke ők s áma. 2013-ban 150 városi és 244 falusi iskola jelentke ett a programba, és inté ményenként átlagosan 63 csomagot os tanak ki a s erve ők. Idén a csomagokba a öldborsó, a retek, a sárgarépa és a hagyma mellé kapor és csemegekukorica is kerül, továbbá a iskolák csapadékmérőt és termes tési naplót is kapnak. A s erve ők arra bi tatják a gyerekeket, hogy mérjék, mekkora termésük lett, erről a akció weboldalán statis tikákat tes nek majd kö é, így a diákok öss ehasonlíthatják a eredményeket, és a me őga daság több oldalát is megismerhetik.


Kiemelte: a Vesd Bele Magad! önkéntes alapú, a program koordinációját segítő 394 pedagógus külön juttatások nélkül vállalta a rés vétellel járó feladatokat.


Mikula Lajos, a AGRYA ügyve ető elnöke elmondta, a gyerekek március 12-ig fogják megkapni a csomagokat, a első adagot március 1-jén egy karcagi általános iskola diákjai vehetik át Fa ekas Sándor vidékfejles tési minis tertől.


Ho átette: a program honlapját, a www.vesdbelemagad.hu-t áprilistól életmódportállá bővítik, amelyre a me őga daságról és a egés séges életmódról s óló információkat töltenek majd fel, e el tartva fenn egés évben a érdeklődést a ke deménye és iránt.


A sajtótájéko tatón a Vesd Bele Magad! támogatói, képviselői egyaránt hangsúlyo ták, hogy a program s emléletformáló és kö össég öss etartó erejét tartják a akció legnagyobb értékének, amelybe érdemes befektetni.


A 2011-ben elindított Vesd Bele Magad! Program célja, hogy minél több gyermek ismerje meg játékos formában a növénytermes tést, s eresse meg a saját maga által megtermelt öldségeket, gyümölcsöket, és tanulja meg értékelni a helyben előállított termékeket. A akcióba bekapcsolódó iskolák vetőmagcsomagot kapnak, a magokat a kis kertés ek a saját otthoni, vagy a iskola által bi tosított kö ös kertben ültethetik el.


Forrás: VMi Sajtóiroda



25 e er kisdiák vetheti bele magát a kertés kedésbe

2013. február 27., szerda

A bioméhészkedés jogszabályi előírásai 889/2008/EK r. 77. cikk

889/2008/EK r. 77. Cikkméhész rendelet
Az állatgyógyászati készítmények ellenőrzésével kapcsolatos intézkedések
Állatgyógyászati készítmények alkalmazásának eseteit a 76. cikk e) pontja szerint be kell jelenteni az ellenőrző hatóságnak vagy az ellenőrző szervezetnek, mielőtt az állatállományt vagy az abból származó termékeket ökológiai termelésű termékként értékesítenék. A kezelt állatállományt egyértelműen azonosítani kell, nagytestű állatok esetében egyedenként, baromfik és kistestű állatok esetében egyedenként vagy tételenként, méhek esetében pedig kaptáronként.

A fenti jogszabályok, rendeletek közzététele csupán iránymutatási célt szolgál, azok helyességéért, aktualitásáért a havastanya.hu nem vállal felelősséget.

A bioméhészkedés jogszabályi előírásai 889/2008/EK r. 77. cikk

2013. február 26., kedd

A bioméhészkedés jogszabályi előírásai 889/2008/EK r. 47. cikk

889/2008/EK r. 47. Cikkméhész rendelet
Katasztrófahelyzetek
Az illetékes hatóság ideiglenes jelleggel engedélyezheti:
b) a méhek egészségügyi vagy katasztrófahelyzet okozta nagy arányú pusztulása esetén a méhészetek újbóli létrehozását nem ökológiai méhekkel, ha ökológiai tartású méhészetek nem állnak rendelkezésre;
d) a méhek ökológiai termelésből származó mézzel, ökológiai termelésből származó cukorsziruppal, illetve ökológiai termelésből származó cukorral történő táplálását a nektár vagy a mézharmat termelését akadályozó hosszú ideig tartó kivételes időjárási feltételek vagy katasztrófahelyzet esetén.

A fenti jogszabályok, rendeletek közzététele csupán iránymutatási célt szolgál, azok helyességéért, aktualitásáért a havastanya.hu nem vállal felelősséget.

A bioméhészkedés jogszabályi előírásai 889/2008/EK r. 47. cikk

2013. február 25., hétfő

A bioméhészkedés jogszabályi előírásai 889/2008/EK r. 44. cikk

889/2008/EK r. 44. Cikkméhész rendelet
Nem ökológiai méhviasz felhasználásáról
Új létesítmények esetében vagy az átállási időszak folyamán a nem ökológiai méhviasz csak akkor használható fel,
a) ha a kereskedelemben ökológiai méhészetből származó méhviasz nem áll rendelkezésre;
b) ha bizonyítottan nem szennyeződött az ökológiai termelés céljára nem engedélyezett anyagokkal, és ha fedelezésből származik.

A fenti jogszabályok, rendeletek közzététele csupán iránymutatási célt szolgál, azok helyességéért, aktualitásáért a havastanya.hu nem vállal felelősséget.

A bioméhészkedés jogszabályi előírásai 889/2008/EK r. 44. cikk

Magyarországon is terjed a közösségi mezőgazdálkodás

Magyarországon is terjed a közösségi mezőgazdálkodás az európai minták alapján, itthon már hat-nyolc ilyen elven működő gazdálkodói közösség tevékenykedik – mondta Perényi Zsófia, a Tudatos Vásárlók Egyesületének munkatársa pénteken az MTI-nek Budapesten, egy szakmai konferencián.

A Tudatos Vásárlók Egyesülete a fővárosban A közösségi mezőgazdálkodás Európában és Magyarországon címmel, svájci támogatással rendezett fórumot, amelyen a közösségi mezőgazdálkodás kérdései kerültek napirendre.
Perényi Zsófia elmondta: a közösségi mezőgazdálkodás a gazdák és a fogyasztók közvetlen kapcsolatán, hosszú távú elkötelezettségén és partnerségén alapuló mezőgazdasági modell, a hagyományos élelmiszer-értékesítési módszerek alternatívája; középpontjában az értékesítés helyett az áll, hogy a fogyasztókat bevonják a gazdaság fenntartásába.
Hozzátette: a gyakorlatban a közösségi gazdálkodás egy gazdából és egy fogyasztói csoportból áll, akik közösen elkötelezik magukat az együttműködés mellett. Ezt gyakran kétoldalú megállapodásban is rögzítik. A vásárlók vállalják, hogy a gazdaság termékeit sokszor előre meghatározott áron és egész szezonban, illetve egész évben megveszik. A gazda pedig vállalja, hogy ebben az időszakban a közösség számára a lehető legjobb tudása szerint végzi a termelést.
Pető Áron gazdálkodó egy ilyen közösségi mezőgazdálkodáson alapuló gazdaságot működtet Biokert néven Szigetmonostoron. Az MTI-nek elmondta: a gazdálkodást 2011-ben kezdte ebben a formában. Jelenleg mintegy 60 család tagja a közösségnek, a kezdetekkor még csak 15-en voltak. A múlt évben hét hónap volt a termelési ciklus, azaz 20 héten keresztül tudta ellátni a közösség tagjait különböző élelmiszerekkel, zöldségekkel. Egy szezonban összesen 40-50 féle zöldséget termel, és ebből kapnak a közösség tagjai. Egy négyfős család heti tagsága mintegy 5 ezer forint körüli összegbe kerül. Az idén szeretné a termékekkel ellátás időszakát 40 hétre növelni.

Forrás: MTI Eco


Magyarországon is terjed a közösségi mezőgazdálkodás

2013. február 24., vasárnap

A bioméhészkedés jogszabályi előírásai 889/2008/EK r. 41. cikk

889/2008/EK r. 41. cikkméhész rendelet
A beporzás céljára tartott méhészeti termelőegységek vezetése
Amennyiben a 834/2007/EK rendelet 22. cikke (2) bekezdésének a) pontjában foglalt feltételek alkalmazandók, a beporzási műveletek céljára a gazdasági szereplő ugyanabban a gazdaságban működtethet ökológiai és nem ökológiai méhészeti termelőegységeket, feltéve, hogy – a kaptárak elhelyezésére vonatkozó rendelkezések kivételével – az ökológiai termelési szabályok összes követelményét teljesítik. Ebben az esetben a termék nem értékesíthető ökológiai termékként. A gazdasági szereplő megőrzi a fenti rendelkezés alkalmazásával kapcsolatos dokumentációs bizonyítékokat.

A fenti jogszabályok, rendeletek közzététele csupán iránymutatási célt szolgál, azok helyességéért, aktualitásáért a havastanya.hu nem vállal felelősséget.

A bioméhészkedés jogszabályi előírásai 889/2008/EK r. 41. cikk

2013. február 23., szombat

A bioméhészkedés jogszabályi előírásai 889/2008/EK r. 38. cikk

889/2008/EK r. 38. cikkméhész rendelet
(3) Méhészeti termékek csak akkor értékesíthetők ökológiai termelési módszerre való utalással ellátva, ha az ökológiai termelési szabályokat legalább egy éven keresztül betartották.
(4) A méhészetek átállási időszaka nem alkalmazható az e rendelet 9. cikke (5) bekezdésének alkalmazása esetén.
(5) Az átállási időszak folyamán a viaszt ökológiai méhészetből származó viaszra kell cserélni.

A fenti jogszabályok, rendeletek közzététele csupán iránymutatási célt szolgál, azok helyességéért, aktualitásáért a havastanya.hu nem vállal felelősséget.

A bioméhészkedés jogszabályi előírásai 889/2008/EK r. 38. cikk

2013. február 22., péntek

A bioméhészkedés jogszabályi előírásai 889/2008/EK r. 25. cikk

889/2008/EK r. 25. Cikkméhész rendelet
A betegségmegelőzés és az állat-egészségügyi kezelés különleges szabályai a méhészetben
(4) A kereteknek, kaptáraknak és lépeknek, különösen a kártevők elleni védelme céljából csak a rágcsálóirtók (csak csapdákban) és a II. mellékletben felsorolt termékek használata engedélyezett.
(5) A méhészetek fertőtlenítésére fizikai kezelés – így a gőz és a közvetlen láng – megengedett.
(6) A herefiasítás elpusztítása csak a Varroa destructor fertőzés izolálása érdekében megengedett.
(7) Ha minden, fent említett megelőző intézkedés ellenére a méhcsaládok megbetegszenek vagy megfertőződnek, azonnal meg kell kezdeni kezelésüket, és szükség esetén a családokat elkülönített méhészetben kell elhelyezni.
(8) Az állatgyógyászati készítmények annyiban alkalmazhatók az ökológiai méhészetekben, amennyiben a szóban forgó célra történő használatuk az adott tagállamban a vonatkozó közösségi rendelkezéseknek vagy a közösségi joggal összhangban lévő nemzeti rendelkezéseknek megfelelően engedélyezett.
(9) Varroa destructor parazitafertőzés esetén hangyasav, tejsav, ecetsav és oxálsav, valamint mentol, timol, eukaliptol és kámfor használható.
(10) Amennyiben kémiai úton előállított, szintetikus allopátiás termékekkel történő kezelésre kerül sor, e kezelés ideje alatt a kezelt méhcsaládokat elkülönítő méhészetben kell elhelyezni és az összes viaszt ökológiai méhészetből származó viaszra kell cserélni. Ezt követően az ilyen méhcsaládokra a 38. cikk (3) bekezdésében előírt egyéves átállási időszakot kell alkalmazni. A (7) bekezdésben előírt követelményeket a (6) bekezdésben felsorolt termékek esetében nem kell alkalmazni.

A fenti jogszabályok, rendeletek közzététele csupán iránymutatási célt szolgál, azok helyességéért, aktualitásáért a havastanya.hu nem vállal felelősséget.

A bioméhészkedés jogszabályi előírásai 889/2008/EK r. 25. cikk

2013. február 21., csütörtök

A bioméhészkedés jogszabályi előírásai 889/2008/EK r. 19. cikk

889/2008/EK r. 19. cikkméhész rendelet
Saját gazdaságból vagy egyéb ökológiai gazdaságból származó takarmány
(3) A méhek esetében a mézelési időszak végén a kaptárakban az átteleléshez elegendő méz- és pollenkészletet kell hagyni. A méhcsaládok etetése csak akkor engedélyezett, ha a kaptárak túlélése az éghajlati viszonyok miatt veszélybe kerül. A táplálás ökológiai termelésből származó mézzel, ökológiai termelésből származó cukorsziruppal, illetve ökológiai termelésből származó cukorral történhet.

A fenti jogszabályok, rendeletek közzététele csupán iránymutatási célt szolgál, azok helyességéért, aktualitásáért a havastanya.hu nem vállal felelősséget.

A bioméhészkedés jogszabályi előírásai 889/2008/EK r. 19. cikk

2013. február 20., szerda

A bioméhészkedés jogszabályi előírásai 889/2008/EK r. 13. cikk

889/2008/EK r. 13. Cikkméhész rendelet
A méhészettel kapcsolatos különleges követelmények és elhelyezési feltételek
(1) A méhészeteket úgy kell elhelyezni, hogy azok helyszínétől mért 3 km-es sugarú körön belül a nektár- és pollenforrások lényegében ökológiai gazdálkodással termelt növényekből és/vagy spontán vegetációból és/vagy alacsony környezeti terhelésű módszerekkel termelt növényekből álljanak, amelyek egyenértékűek az 1698/2005/EK tanácsi rendelet[1] 36. cikkében, illetve az 1257/1999 tanácsi rendelet[2] 22. cikkében leírt módszerekkel, és nem érintik a méhészeti termelés ökológiai minősítését. A fenti követelmények nem alkalmazandók azokra a területekre, ahol éppen nincs virágzás, illetve akkor, amikor a kaptárak teleltetése történik.
(2) A tagállamok kijelölhetnek olyan térségeket és területeket, amelyek az ökológiai termelés szabályainak megfelelő méhészeti tevékenység végzésére nem alkalmasak.
(3) A kaptárakat alapvetően természetes anyagokból kell készíteni, amelyek nem szennyezik a környezetet és a méhészeti termékeket.
(4) Az új keretek készítéséhez használt méhviasznak ökológiai termelést folytató termelőegységből kell származnia.
(5) A 25. cikk sérelme nélkül a kaptárokban kizárólag természetes anyagokat – így propoliszt, viaszt és növényi olajakat – szabad felhasználni.
(6) A mézpergetés során tilos kémiai úton előállított, szintetikus riasztószerek alkalmazása.
(7) Tilos a mézet fiasítást tartalmazó lépből pergetni.

A fenti jogszabályok közzététele csupán iránymutatási célt szolgál, azok helyességéért, aktualitásáért a havastanya.hu nem vállal felelősséget.

A bioméhészkedés jogszabályi előírásai 889/2008/EK r. 13. cikk

Dió

Története: A dió nálunk őshonos növény, már honfoglaló őseink is megismerkedtek vele, gyűjtögették, fogyasztották értékes termését. Legismertebb eredeti termő-helyük a Tiszacsécse és Milota környéke. A dió Európától Japánig, Kanadától Argentínáig sokfelé előfordul. Hazánkban az ehető termésű közönséges dió mellett az Amerikából származó díszfaként ültetett fekete dió is előfordul.

A diófa sokunk gyermekkorából ismerős. Mennyire jó volt nyáron illatozó hűsölést kínáló levelei alatt üldögélni, erős ágain felmászni. A termését is szeretjük, a karácsonyi sütik elmaradhatatlan hozzávalója de magában elropogtatva is finom és egészséges.

Beltartalma:A dióbél vérnyomás szabályozó esszenciális zsírsavakat, koleszterin csökkentő telítetlen zsírsavakat, omega 3 zsírsavat tartalmaz. Segít az érfalak rugalmasan tartásában, folsav tartalma segíti az agyműködést, a benne lévő E vitamin immunrendszerünket erősíti. A dió nagyon gazdag mangán, réz, kálium, kalcium, vas, magnézium, cink és a szelén forrás.

Felhasználása: A dió szeretelése a termés zöld héjának felrepedésekor kezdődik. Ilyenkor óvatosan megütögetjük az ágakat, hogy az érett dió lepotyogjon. A diófa lombjáról megoszlanak a vélemények. Egyesek beleteszik a komposztba mondván a komposztáláskor keletkező magas hőmérséklet semlegesíti a juglandint. Ez a vegyület a talaj mikroszervezeteinek életét akadályozza. Mások szerint a dióleveleket akár csak a vadgesztenyéét el kell égetni és csak a hamut felhasználni a komposztálásra.

Szüret után a zöld héjat válasszuk le a dióról mert elcsúfítja, megfeketíti a dió héját. A zöld héjból is sajtolható dióolaj amit gyógynövény terápiában tudnak hasznosítani, akár csak a diófa leveleit. A megtisztított termést száraz, szellős helyen, egy rétegben kiterítve szárítsuk meg a termést. Ha a dió héja kiszáradt akkor vászonzsákban, kartondobozban hosszan eltárolhatjuk. Az értékes dióbél tömege kb. fele a héjas diónak.

A diófa igen értékes faipari alapanyag. Legnemesebb a sötétbarna, szépen erezett fatönk így kivágáskor egészen a támasztógyökerekig le kell ásni és a föld alatti részt is kitermelni.

Termesztése:Az országban bárhol megterem. Messze elnyúló gyökereivel nagy területről képes tápanyagot gyűjteni így közvetlen trágyázást nem igényel ha jó a terület tápanyag ellátása. Szereti a levegős, nedves talajokat. A diófa helyét alaposan át kell gondolni. Nem csak azért mert hatalmasra nő meg de az átültetése szerteágazó gyökérzete miatt nem sok sikerrel kecsegtet. Egy ízben én is ültettem át diófát, a nem egész 2 méter magas kis fa gyökerei kb. 3 méter sugarú körben átszőtték a talajt. Ha diófát ültetünk, legalább 10 méter távolságot hagyjunk a többi fától, a csemetét tavasszal ültessük, hogy a télre felkészülhessen. Ha oltványt veszünk az akár 3-4 év múlva is termőre fordulhat szemben a természetes módon cseperedő diófával aki legkorábban 10-12 év múlva hoz termést. Kb. 90-100 évig él. Ha komolyabb termesztésben gondolkozunk akkor 7×7 méteres távolságra ültessük a csemetéket olyan talajba ahol a talajvíz nem süllyed 2 méter alá. Kétévente célszerű trágyázni és a sorközöket gyepesíteni. Ilyen célra a Tiszacsécsi 83-at, a Fertődi 1, a Milotai 10-et, az Alsószentiváni 117-et részesíthetjük előnyben.

A diófák alakító metszését télen kell elvégezni, a tavaszi metszésben szinte elvérzik a fa és korhadásnak indulhat. A ritkító metszést augusztusban vagy szeptemberben mivel ekkor a legkisebb a gyökérnyomás. Ilyenkor vágjuk le az elszáradt ágakat, gallyakat.

Leggyakoribb betegségei a baktériumos levél- és termésfoltosság, a gnomóniás levélfoltosság és a nektriás ág rák. A levéltetvek, az almamoly és a szövőlepkék is előszeretettel látogatják.

Ha a június-július száraz, aszályos és nem szeretnénk aszott belű terméseket, akkor a diófák öntözést igényelnek.


Dió

2013. február 18., hétfő

A bioméhészkedés jogszabályi előírásai 889/2008/EK r. 9. cikk

889/2008/EK r. 9. cikkméhész rendelet
(5) Méhészet megújítása céljából évente a méhanyák és méhcsaládok 10 %-át lehet az ökológiai termelőegységben nem ökológiai termelésből származókkal pótolni, feltéve hogy a méhanyákat és a családokat ökológiai termelést folytató termelőegységből származó lépekkel vagy lépalapokkal ellátott kaptárakban helyezik el.

A fenti jogszabályok közzététele csupán iránymutatási célt szolgál, azok helyességéért, aktualitásáért a havastanya.hu nem vállal felelősséget.

A bioméhészkedés jogszabályi előírásai 889/2008/EK r. 9. cikk

BioFach 2013 - európa legnagyobb bioélelmiszer szakkiállítása

biofachEurópa legnagyobb nemzetközi bioélelmiszer szakvására a február 13-16. között megrendezett nürnbergi BioFach szakkiállítás. A kiállítás díszvendége Románia egy miniszteri találkozót is szervezett “Biogazdálkodás – látóhatárok 2020” címmel.  A konferencia legfőbb témája egy környezetbarát, dinamikusan fejlődő agrárium létrehozása és megvalósítása volt, melyet komoly érdeklődéssel hallgattak több ország döntéshozói.

A nemzetközi vásáron Magyarország egy 100 négyzetméteres standdal jelent meg, ahol 13 magyar cég mutatta be színvonalas minőségi biotermékeit. A magyar standokon többek között bioalma, bioalmalé, szárított almatermékek, biokörte, biospárga, biokonzervek, biobefőttek, gyógynövények, gyógyteák, teák, biogabonakávé, biomargarin, bionápolyi, biolisztek, biotészta, tejhelyettesítők, tönkölybúzás sóspálcika, valamint biobor is volt kiállítva. Az idei BioFach vásár magyar aranyérmesének, a Gajdos Pincészetnek Mundus Vini nagy aranyéremmel kitüntetett borai is megkóstolhatók voltak. A magyar standon helyet kapott még a két minősítő szervezet és az ÖMKi is. Csütörtökön a Gajdos Pincészet tartott rendkívül sikeres nemzetközi bórkostolót.

Magyarországon a legtöbb magyar biotermelésben érintett cég kisebb méretű családi vállalkozás, melyek megerősödéséhez, sikeres működéséhez az exportpiac is jelentősen hozzájárulhat. A több mint 130 országból látogatókat vonzó nürnbergi BioFach szakkiállításon való megjelenés ezért számukra nagy lehetőséget jelentett.

A BioFach kiállítás nagyon tanulságos volt. Sok jó ötlet és remek üzleti lehetőség kínálta magát, bár elsősorban a nagyban felvásárlók és feldolgozók igényeire szabva. Kis lelkesedéssel és szerencsével azonban a kisebb termelők is találtak piacot. A termékek között a nyers bioélelmiszerektől kezdve a mirelit biopizzán keresztül a számunkra már nehezen értelmezhető bio dísznövényekig és bio játékokig minden volt.


BioFach 2013 - európa legnagyobb bioélelmiszer szakkiállítása

A bioméhészkedés jogszabályi előírásai 889/2008/EK r. 8. cikk

méhész rendelet889/2008/EK r. 8. cikk
(2) Méhek esetén előnyben kell részesíteni az Apis mellifera és helyi ökotípusai alkalmazását.

A fenti jogszabályok közzététele csupán iránymutatási célt szolgál, azok helyességéért, aktualitásáért a havastanya.hu nem vállal felelősséget.

A bioméhészkedés jogszabályi előírásai 889/2008/EK r. 8. cikk

A bioméhészkedés jogszabályi előírásai 834/2007/EK r. 14.

méhész rendelet834/2007/EK r. 14. cikk (1) b)

A méhészeteket olyan területen kell elhelyezni, ahol biztosítottak az alapvetően ökológiai termesztésű növényi kultúrákból, vagy adott esetben természetes vegetációból vagy alacsony környezeti hatást kiváltó módszerekkel kezelt, nem ökológiailag művelt erdőkből vagy növényi kultúrákból származó nektár- és pollenforrások. A méhészeteket elegendő távolságra kell elhelyezni azoktól a forrásoktól, amelyek a méhészeti termékek szennyezését vagy a méhek egészségének romlását okozhatják. A kaptárokat és a méhészetben használt anyagokat főként természetes alapanyagokból kell készíteni. Tilos a méhészeti termékek kinyerésekor a lépben lévő méhek elpusztítása.

A fenti jogszabályok iránymutatási célt szolgálnak, azok helyességéért, aktualitásáért a havastanya.hu nem vállal felelősséget.

A bioméhészkedés jogszabályi előírásai 834/2007/EK r. 14.

2013. február 15., péntek

Védett és a veszélyeztetett mezőgazdasági állatfajták genetikai állományának megőrzési támogatásának változása

Módosult a védett és a veszélyeztetett mezőgazdasági állatfajták genetikai állományának tenyésztésben történő megőrzésére nyújtandó támogatások feltételeit meghatározó 38/2010. (IV.15.) FVM rendelet. 2012-es támogatási évre vonatkozó kifizetési kérelmeket kizárólag elektronikus úton lehet benyújtani, hívja föl a figyelmet az MVH.

A 2012.12.23-tól hatályba lépő módosítások szerint az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból finanszírozott, a védett és a veszélyeztetett mezőgazdasági állatfajták genetikai állományának tenyésztésben történő megőrzésére nyújtandó támogatás keretében benyújtandó kifizetési kérelmeket elektronikus úton kell benyújtani a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatalhoz (MVH).
Az intézkedés célja, hogy már a kifizetési kérelem benyújtása során kiküszöbölhetők legyenek azon adminisztratív hibák (elírások, számcserék, stb), melyek a kifizetési kérelmekben az utolsó benyújtási időszakban jelentősen megszaporodtak.
Az MVH honlapjáról (ügyfélkapus regisztrációt követően) elérhető beadói felületen lehet a kérelmezni kívánt egyedeket/törzsállományokat berögzíteni.
A benyújtást az ügyfél vagy meghatalmazottja végezheti el, ez utóbbi esetben a szükséges nyomtatványok kitöltése és azok beadása meg kell, hogy előzze a kérelem benyújtását.
A kérelem benyújtásának módjáról és a további tudnivalókról az MVH részletes tájékoztatást nyújt a benyújtási időszakot megelőzően.

Forrás: MVH


Védett és a veszélyeztetett mezőgazdasági állatfajták genetikai állományának megőrzési támogatásának változása

Antibiotikusmos húsok Európában

Ellenőrzés nélkül tömik antibiotikummal a sertéstakarmányt a kínai gazdák. Egy most közölt vizsgálat 149 ellenálló baktériumgént mutatott ki: ezek a hús elfogyasztásával az emberi szervezetbe jutva olyan súlyos fertőzést okozhatnak, amelyet nem lehet antibiotikummal kezelni. A gyógyszerek a növekedést serkentik. A kínai sertést feldolgozott formában Európába is exportálják.

Forrás: Haszon magazin


Antibiotikusmos húsok Európában

Téli cukorlepény méheinknek

Mikor etessünk méheinkkel téli cukorlepényt?

Ez elsősorban az időjárás függvénye. Az utóbbi években a tél mind később köszöntött be, tavaly novemberben például még aktívan repkedtek a bogarak így a cukorlepény fogyasztásuk is több volt. Ezért idén februárban ha az idő 0 Celsius fok fölött van és szélmentes, célszerű cukorlepényt adni a méheknek. Többnyire 1 kg adagokban helyezzük be a léputcák fölé. Alább Lőrentei István méhész cukorlepény receptje olvasható:

11 kg kristálycukor
2,2 liter víz
1,5 dl 20%-os ecet

A vizet forraljuk fel, oldjuk fel benne a cukrot. Ha újra felforrt tegyük bele az ecetet és ezt kb. negyed óráig, kevergetve főzzük. Amíg kihűl a keverék 6 db hunor keretet papírral béleljünk ki. Kb fél óra múlva elkezd sűrűsödni és ki lehet önteni a cukorlepényt. Ezeket a lepényeket félbevágva kb 1 kilós adagokhoz jutunk. Ezt a cukorlepényt nagyon szeretik a méhek. Lehetőség szerint 1 hónapnál tovább ne tároljuk mert elkezd megkeményedni. Nagyjából 80 családik gazdaságos házilag a lepénykészítés.


Téli cukorlepény méheinknek

2013. február 14., csütörtök

A méhek kiteleltetése

Az alábbi idézet Kühne Ferencz Méhészeti kátéjából származik, 1882-ből:

méhek teleltetéseAz igazi jó méhész a kiteleltetéssel mutatja meg, hogy e nevet megérdemli-e vagy sem. A méhek kiteleltetéséhez semmi egyéb sem szükséges, mint hogy a hideg, az egerek, tolvajok s másféle rongálások és nyugtalanítások ellen védve legyenek. A jó kitelelés alatt azt értjük, hogy csekély vagy semmi veszteség mellett derék, erős rajt és mézet egyaránt ígérő népeink legyenek: úgy a teleltetés a méhésznek remeke.

A jó áttelelésnek úgy vethetjük meg valódi alapját, ha az áttelelő család anyját, népét, építményét s végre táplálkozási viszonyait illetőleg teljesen rendben van.

Oly vidékeken, hol tapasztalásból tudjuk, hogy a tél nem túlságosan hosszú és a méhkasok jól és szilárdan készítvék, a kas népe pedig elég erős és kellő mennyiségű méhkészlete is van, a méhész méheit a szabadban jobban átbírja teleltetni, mintha azokat téli helyiségekbe vagy vermekbe állítja be, hol gyakran a legjelentéktelenebb körülmény is vesztüket okozhatja.


A méhek kiteleltetése

2013. február 13., szerda

Gajdos Máté Új-Zélandi méhészkedése

bioméz2013. február 9.-én az Országos Magyar Méhészeti Egyesület Zsámbék Környéki Szervezetének szíves meghívására hallgattuk meg Gajdos Máté méhész beszámolóját az Új-Zélandi nagyüzemi méhészkedésről.

Máté két turnusban 15 hónapot töltött tőlünk 17.000 km-re a Föld átellenes oldalán, Új Zéland északi szigetén Kerikeri kisvárosban. Ez az Új-Zélandi szigetek melegebb fekvésű, északi vidéke, a hőmérséklet többnyire télen se csökken a higanyszál 0 foka alá. Óceáni éghajlatú, szeles vidék. Az angol gyarmatosítók leszármazottai és maori őslakosok által ugyan lakott, de igencsak ritkán. Elképzelhetjük, hogy a nehezen átlátható, sziklás, cserjés, folyókkal sűrűn tarkított vidék a párban dolgozó méhészekre nézve nem teljesen veszélytelen. Egy baleset, vagy auto elakadás, durr defekt után reménytelen lenne segítségre várni, mobil térerő többnyire nincs, mentőt hívni csak a ritkán elfekvő farmok vezetékes telefonjáról lehetne. Mivel a kis, többnyire 10-15 de maximum 25 családos méhesek olykor 100-150- km-s távolságra is lehetnek a bázistól nagyon alapos tervező munkát igényel a napi elindulás. Pontosan tudniuk kell, hogy aznap hol és milyen munkát fognak végezni, mire lesz szükségük, a várható mennyiségeket is ismerniük kell. Figyelni kell az üzemanyagra, a személyes ellátmányra és be kell tervezni azt is ha elakadás, baj történik. Ezért némileg kárpótol ugyan a vidék csodálatosan szép, érintetlen látványa, a kellemes óceáni levegő és a viszonylag önálló munkavégzés.
Azért mondom, hogy csak viszonylag mert Máté beszámolója alapján nagyon nagy terhelésnek voltak kitéve, esélyük sem lett volna lustálkodni, a tájban gyönyörködni, nagyon nagy volt a hajtás. A 15 hónap igen ritka pillanatai közé tartozott egy kényelmes, nyugodt ebéd, vagy egy egész szabadnap.

Új-Zélandon nagyon régóta méhészkednek de igazán felkapott az utóbbi két évtizedben lett mikor is kimutatták, hogy az Új-Zélandi méhek fő nektárforrásának számító Manuka (Kunzea ericoides) antiszeptikus (ők ezt aktivitásnak hívják) hatással bír. Kísérletek sora kezdte bizonyítani, hogy a Manuka méz jó a belső szervekre, a bőrbetegségek kezelésére és általában bármilye betegség gyógyításához felhasználható. . Hatalmas hírverést csaptak körülötte és a dolog odáig fajult, hogy a boltok polcain lévő kiszerelt mézekre adagolási mennyiséget írnak mint a gyógyszerre ( pl. hány kiskanállal kell bevenni belőle naponta felnőtteknek és gyermekeknek). Számunkra kissé megmosolyogtató ez a fajta naivitás de a jókedvünk csak addig tart amíg megtudjuk, hogy ennek a méznek a hordós, kilónkénti felvásárlási ára 2.300,- Ft-nál kezdődik. És most kapaszkodj az asztallapba, ez az ár 15.000,- Ft-ig is felmehet, a méz tisztaságától és a benne lévő aktív anyagok mennyiségétől függően. Kedves olvasó! Mennyiért vettél legutóbb finom édes akácmézet? Ráadásul Máté szerint a Manuka méznek még az íze sem olyan jó.

méhészkedés, méhészetAz általuk termelt méz többnyire igen magas áron Nyugat Európai országokba, Izraelbe, az USA-ba és Kínába exportált kozmetikai és pipere szerek, gyógyhatású készítmények alapanyagaként végezte. Ez a magas felvásárlási ár aztán a földtulajdonosokat is lázba hozta és míg a déli szigeteken a gyümölcs termesztők fizetnek a megporzásért, addig az északi oldalon egy jó minőségű Manuka cserjés terület ( ők blokkoknak hívják) éves bérleti díja 50 család lerakásáért több száz ezer forint is lehet ( volt olyan eset, amikor nem kevesebb mint 1.000.000,- Ft volt a bérleti díj)!
Ezek a számok már egyáltalán nem viccesek. Új-Zélandon egyébként kb. 3.200 méhész dolgozik többnyire alkalmazottként nagyobb méhészeti vállalkozásoknak 400.000 családdal. Ebből a 8-10 hónapos méhészeti szezon alatt kb. 6.000 tonna mézet tudnak exportra juttatni. Ezek a számok évről-évre nőnek.

Maga a Manuka egy korai virágzású cserje. Épp ezért a főhordás már az év elején megtörténik ami azért nem baj mert az enyhe hőmérséklet hatására az anya sokszor télen is petézhet. A Manuka 5-6 hetes virágzása alatt nagyon intenzív a hordás, ilyenkor a rajzásgátlás a legfontosabb feladata a méhésznek. Másodhordásként anem antiszeptikus Kanuka mézet gyűjtögetik a bogarak, az év hátralévő részében pedig az egyszerűen Bush-honey-nak titulált vegyesvirág mézet.
A Manuka méz másik érdekessége az aktivitáson felül, hogy nehéz kipörgetni mivel gyorsan kocsonyásodik. Pergetés előtt megtisztogatják a fiókokat és a léputcákat a szennyeződéstől (döglött , a viaszba, mézbe ragadt méhektől) majd két napig 35 Celsius fokos hőmérsékleten melegítik egy tároló helyiségben. Ezután fedelezik majd egy sok kicsi hurkapálcika szerű műanyag tüskéket tartó eszközzel megszurkálják (ezt a gépet lazítónak nevezik) és utána megy az igen nagy sebességű pergetőbe. El lehet képzelni, hogy a sejteket ez a technológia menyire tönkreteszi, pergetés után gyakorlatilag használhatatlanok a műlépek. Épp ezért műanyag műlépekkel dolgoznak.
Az Új-Zélandi méhészeti cégekre jellemző, hogy nem túl kreatívak. Ellopkodják egymástól az ötleteket és ritkán kísérleteznek. Ez a magyar mentalitással annyira ellentétes hozzáállás, hogy megint csak okot adhatna a mosolygásra de Máté ismét arcunkra fagyasztotta a vigyort. Elmesélte ennek következményeit is. Mivel az összes cég ugyan azokkal az eszközökkel, gépekkel, technológiával dolgozik így a piacnak egyféle termék kell. Ezért az eszközszállítók egyfélét termelnek és emiatt nagyon olcsók tudnak lenni. De az Új-Zélandiak tovább mennek, összefogva hatalmas tételekben vásárolnak és így fillérekért veszik az eszközeiket. A legjelentősebb kiadásuk így a bérleti díj és az üzemanyag. Érdekesség még, hogy a kaptárak színe jellemző egy-egy cégre, így a méhészek messziről megismerik a sajátjukat de azt is tudják ki van a szomszédban.

A nagyüzemi méhészeti technológia céljaiban nincs helye a méhek szeretetének csak a maximális hatékonyságnak. Itt sem volt ez másként, a munkálatok alatt tucat szám kenődtek a méhecskék, sokszor füstöt sem volt idő használni annyi volt a tennivaló. A munkáltatót pedig nem érdekli 100 méhecske pusztulása de ha elmaradtak egy méhes kezelésével akkor jött a letolás. Ezt a hatékonyságot segíti a kis méhészetekben kialakított 4 kaptáras elrendezés. A kaptárakat a mellettük levőhöz képest 90 fokkal elfordítva rakják le így minden családdal úgy tudnak dolgozni, hogy a kaptár hosszanti oldalához állnak. Ezáltal az ember hátát is kevesebb terhelés éri. Napi 100 család olykor 30 kilós fiókjainak emelgetésekor ez is komoly segítség.
Máté 4 órás előadása egy percig sem telt unalmasan. Érdekes volt közvetlen stílusában személyes tapasztalatait hallgatni, még ha olykor nem túl vidám dolgokról beszélt is. Köszönjük a színes, színvonalas előadást és a Zsámbéki méhészek alapos szervező munkáját.


Gajdos Máté Új-Zélandi méhészkedése

2013. február 11., hétfő

Engedélyezték a magyar mangalica importját az Egyesült Államokba

Az Egyesült Államok engedélyezte a magyar tenyésztésű mangalica amerikai importját – mondta Eleni Tsakopoulos Kounalakis, az Egyesült Államok budapesti nagykövete pénteken, a Budapesti Mangalica Fesztiválon tartott sajtótájékoztatón. A magyar agrártárca üdvözölte a hosszú tárgyalások után megszületett döntést, a mangalicatenyésztők egyesülete pedig az állomány jelentős növekedését várja az új lehetőségektől.

A nagykövet elmondta: az amerikai mezőgazdasági minisztérium két hónappal ezelőtt született döntésének eredményeként immár 20 tonna magyar mangalicára érkezett rendelés az Egyesült Államokból.
Eleni Tsakopoulos emlékeztetett: korábban az amerikai fogyasztók csak osztrák vagy német tenyésztésű mangalicához juthattak hozzá, illetve attól a néhány hobbitenyésztőtől vásárolhattak, akik helyben foglalkoznak ezzel a fajtával. Elmondta: most már Magyarországról is – nemcsak feldolgozott formában, hanem húsként is – lehet majd az Egyesült Államokba exportálni a hungarikumnak számító sertésfajtát.
Kiemelte, hogy azok, akik a külkereskedelemmel foglalkoznak, általában a siker jelének tekintik, ha az amerikai piacon széles körben tudják értékesíteni termékeiket. Ez egy olyan nagy és fontos piac, ahol nemzetközi közönségnek lehet reklámozni a termékeket – tette hozzá.
Tavaly decemberben jelent meg az Egyesült Államokban az a jogszabály, amely Magyarországot a klasszikus sertéspestis vonatkozásában az alacsony kockázatot jelentő (APHIS-defined EU CSF region) kategóriába sorolta. A Vidékfejlesztési Minisztérium élelmiszerlánc-felügyeletért és agrárigazgatásért felelős helyettes államtitkára az MTI megkeresésére pénteken nagy jelentőségűnek nevezte az amerikai besorolást – amelyet egyben a magyar állategészségügyi hatóságok sikerének is minősített -, mivel az új piaci lehetőségeket nyit a magyar állati termékek számára. Bognár Lajos hangsúlyozta: Magyarországról már nemcsak hőkezelt sertéstermékeket lehet bevinni az amerikai piacra, hanem az ország új státusának köszönhetően lehetőség nyílik például hagyományosan érlelt kolbászok, füstölt sonkák, fagyasztott sertéshús, élő sertés és szaporító anyag exportjára is.
Tóth Péter, a Mangalicatenyésztők Országos Egyesületének elnöke az MTI-nek szintén jelentős lépésnek nevezte a mostani bejelentést. Szerinte az új piaci lehetőségekkel néhány éven belül akár meg is duplázható Magyarországon a mangalicák száma. Most Magyarországon mintegy 9 ezer kocát tartanak nyilván, míg a mangalicahízók száma 50 ezer körüli. Ez a magyar sertésállomány mintegy 2 százalékát jelenti – tette hozzá.

Forrás: MTI


Engedélyezték a magyar mangalica importját az Egyesült Államokba

2013. február 5., kedd

A földhasználati bejelentési kötelezettségről

földhasználati bejelentési kötelezettségA Vidékfejlesztési Minisztérium felhívja a figyelmet, hogy minden földhasználónak be kell jelentenie a földhasználatát a földhivatalhoz. A földhasználati bejelentési kötelezettség a földhasználókat terheli. Ha a tulajdonos maga a földhasználó, akkor a földhasználati bejelentési kötelezettség a tulajdonosé.

Újdonság, hogy minden négyzetméter földterület használatát be kell jelenteni, ha a földterület az ingatlan-nyilvántartásban szántó, szőlő, gyümölcsös, kert, rét, legelő (gyep), nádas, fásított terület művelési ágban vagy halastóként van nyilvántartva. Kivétel az erdő művelés ágú terület használata, melyet az erdőgazdálkodói nyilvántartásba kell bejelenteni.

2012. december 31-ig a bejelentési kötelezettség csak az 1 hektár fölötti földhasználatra vonatkozott. Eddig sem mentesült a földhasználati bejelentési kötelezettség alól az, aki országosan 1 hektárnál nagyobb földterületet használt, függetlenül attól, hogy ez a használat hány darab földrészletet érintett.

A bejelentési kötelezettség kiterjesztésének célja: a földhasználati viszonyok teljes átláthatósága, országos ellenőrzése.

A Kormány tervezi, hogy a földhasználati bejelentés illeték-, és díjmentes lesz, az ezzel kapcsolatos törvénymódosításhoz szükséges előterjesztést soron kívül az Országgyűlés elé terjeszti.

A földhasználati bejelentéstől függetlenül 2013. március 30-ig a magánszemélyeknek a személyi azonosítót, (személyi számot) és az állampolgárságot, gazdálkodó szervezetnek a törzsszámot is be kell jelenteniük. Ezen azonosító adatok közlése jelenleg is díjmentes.

Forrás: VM Sajtóiroda


A földhasználati bejelentési kötelezettségről

A hazai élelmiszer-kereskedelem egyre nagyobb hányadát adják a helyben termelt és értékesített élelmiszerek

Az új generáció munkája nélkül aligha képzelhető el a hazai mezőgazdaság fejlődése – jelentette ki Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter a Fiatal Gazdák Magyarországi Szövetsége – Agrya pénteki konferenciáján.

A tárcavezető felhívta a figyelmet arra, hogy korábban a hazai élelmiszer-kereskedelem mindössze 5-8 százalékát tették ki a helyben előállított és értékesített agrártermékek. Mára ezen élelmiszerek aránya elérte a 10-12 százalékot is.

termelői piacA tárcavezető szerint ez többek között annak is köszönhető, hogy a kormány jelentősen enyhített a kistermelőket és az élelmiszergyártókat hátrányosan érintő jogszabályokon, és lehetővé tette piacra jutásukat. Gombamód szaporodtak a helyi termelői piacok, esélyt kaptak a kis- és a családi gazdaságok a közvetlen értékesítésre, illetve arra, hogy termékeiket a gyermekétkeztetésben és a vendéglátóiparban is eladhassák.

Ehhez a közbeszerzési törvényt is módosítani kellett, mert – állapította meg a miniszter – az korábban a multinacionális társaságok érdekeiért kirekesztette a helyi kistermelőket az eljárásokból.

Forrás: VM Sajtóiroda


A hazai élelmiszer-kereskedelem egyre nagyobb hányadát adják a helyben termelt és értékesített élelmiszerek

2013. február 3., vasárnap

Föld, napfény, levegő – avagy a bioparadicsom íze

Színes, ízes, illatos. Ilyen a bioparadicsom.

Színes, ízes, illatos. Ilyen az igazi paradicsom.

Mire van szüksége a növénynek, hogy megnőjön, virágozzon és termést hozzon?

A válasz egyértelműnek hangzik: földbe kell tenni a magot, öntözni kell, s kibújik a csíra. A leveleknek napfény kell, az eső és az ember öntözi, ennivalót a talajban talál vagy ez ember is adhat. Ha ez mind megadatott, a csoda magától is megtörténik; kibújnak a virágok, a méhek vagy a szél porozzák őket és abból lesz a termés. Amikor az áruházak polcain válogatjuk a zöldséget és gyümölcsöt, fel sem merül bennünk, hogy amit megérintünk, az nem ilyen körülmények között termett. A túlnépesedett bolygó és a természet ritmusától távol sodródott emberi fogyasztás igényli a friss zöldségek és gyümölcsök széles kínálatát az év bármely szakában, és a kereskedelem ill. a modern technika igyekszik ennek az igénynek megfelelni. A növények tűrőképessége viszonylag tág, s az iskolapéldától elrugaszkodott körülmények között is képesek teremni.

Mesterséges fény, tápoldat, minimális táptalaj. Ilyen a szabályozott művilág.

Mesterséges fény, tápoldat, minimális táptalaj. Ilyen a szabályozott művilág.

Manapság a nagy kereskedelmi láncokban kapható gömbölyű, piros paradicsom nem talajban gyökerezik, hanem egy kis kocka kőzetgyapotban, nem trágyát kap, hanem kémiai úton előállított, napra kiszámított tápoldatot. Leveleit nem eső öntözi, hanem a víz a tápoldatban érkezik, s leveleit nem éri napfény, hanem csak az a fény, ami az üvegház ablaktábláin keresztül szűrődik rá. Szelet nem kap, bogár nem harap bele, a hőmérsékletet precíziós automatika vezérli; már februártól indul az élete, s terem akár a télbe húzódóan. Így kapjuk a hibátlan, gömbölyű, kemény, sápadt-piros paradicsomszerű termést.

Csodáljuk, ha már nem találjuk a régi ízeket? De vajon mégis mitől van íze a paradicsomnak?

Egy termés biokémiája rettentő bonyolult. Az ismert, elvárt ízvilág létrejöttéért számtalan anyag felelős. A három fő tápanyag, a nitrogén, foszfor és kálium főleg a növény alapvető növekedését és egyensúlyát adja, de emellett szüksége van mezo- és mikroelemekre is, amelyek minden növényi szövetben bizonyos folyamatokat katalizálnak; emellett kialakítják azt az ízvilágot, ami sok molekula komplex együtthatója. Ezek az elemek nincsenek benne a steril kőzetgyapot kockában, jó részük nem kerül bele a tápoldatba, így ezek a vegyületek nem tudnak felépülni és nem kerülnek bele a termésbe.
Van még egy titok a növények rejtett életéből: csendesen, mozdulatlanul gyökereznek a földben, látszólag mintha nem is élnének, holott nagyon is reagálnak minden stresszre. Megérzik a közeledő kártevőket, van kedvenc és nemszeretem szomszédjaik, reggeltől estig mozognak a leveleik az eső erősségétől és a napfény különböző hullámhosszaitól függően. Mindez egy nagyon pezsgő alkímiai laborhoz hasonlít a mozdulatlan(nak tűnő) növényben, amely kémiai válasz szintén nagyon függ a környezettől és bizony megjelenik a termésben is. Az üvegházi, védett, steril körülmények közt kapott termésnek alig van íze, mert mesterséges élete volt.

Azt gondolnánk, hogy akkor a megoldás az üvegház nélküli, szántóföldön való termesztés. Ez egyfajta előrelépés lehet, de sajnos hazánkban a mezőgazdaságilag művelt területek 97,5%-án vegyszeres gazdálkodás folyik: gyomirtó szereket, növényvédő szereket, műtrágyákat használnak a gazdák. S a fentebb leírtak alapján, sokszor – a gazdálkodás helyes vagy helytelen gyakorlata alapján – eme szerek maradványai megjelennek abban a növényi részben, amit elfogyasztunk. A vásárláskor bizalommal fordulunk a termesztő felé, de sajnos szemmel nem látható a beltartalom; az íz talán beválik, de nem tudhatjuk, milyen szermaradvány-koktélt fogyasztunk ezzel együtt. (Az üvegházi termesztésnek épp ez az egyik nagy előnye, hogy a steril körülmények végett a növényvédelem általában egyszerűbb, s az általában használt biológiai növényvédelem végett szermaradványt jószerével nem tartalmaznak.) A szermaradványok kockázata mellett ezek a szerek sajnos nagyon romboló hatással vannak a talaj szerkezetére és élővilágára, és beszivárognak a talaj alatti vizekbe.
A helyzetet tovább színezi a kereskedelem: ha már hazánkban lezárult a termesztési idény, és az igény marad, a hiányt külföldi áruval pótolják fel (bár sok esetben már a külföldi áru a kiinduló alap). A külföldön termelt áru számunkra távoli és ismeretlen gyakorlatban termett, a távolra történő szállítás miatt az érettség előtti állapotban szüretelnek és a tartósság végett további szerekkel kezelik (pl. déligyümölcsök esetén). Az emberi lelemény végtelen, szintúgy a kémia tárháza.

Mit tehet az egyszeri fogyasztó?

A saját kiskerti veteményesben legalább megbízhatunk, hiszen annak pontosan tudjuk a történetét. Amennyiben nincs időnk vagy kertünk, érdemes lakhelyünk körzetében keresni helyi piacokat, kistermelőket – ismerkedjünk meg velük, alakítsuk ki a bizalmi kapcsolatot, hogy tudjuk, megbízható élelmet veszünk magunkhoz megbízható gazdától; ezáltal az ő megélhetését is támogatjuk.
Továbbá kifejezetten ajánlott a bio zöldség, bio gyümölcs választása. Ugyanis a biotermesztésben egyrészt a műtrágyák helyett szervestrágyát használnak, melynek összetétele jóval gazdagabb és a talajéletre is kedvező hatással van. Másrészt tiltott a vegyszeres gyomirtás, a gyomokat mechanikai úton távolítják el. A növényvédelemben a mérgező vegyszerek helyett szelektív szereket, az adott kártevő vagy kórokozó természetes ellenségét használják fel. Továbbá ugyan megengedett a termesztőberendezések (üvegház, fóliasátor) használata, de a kőzetgyapot-kocka helyett ott is a földben kell teremjen a növény. Mindezekből láthatjuk, hogy a biotermesztésben igazán él a növény: a komplex szervestrágyából és a termőföldből hozzájut az ásványi anyagok széles tárházához, az immunrendszere erősebb és egészségesebb, és ez érződik a zamatos ízében, rostosabb állagában, gazdag illatában. Az ízletes és egészséges termés mellett a biotermesztés másik nagy jelentősége, hogy gazdálkodási gyakorlatával ápolja a talaj szerkezetét és élővilágát, nem szennyezi a vizeket, és kíméli az ültetvényben és akörül élő sok más élőlény életét. Ebből a rengeteg előnyből láthatjuk, hogy a biotermesztés a jövő útja, az ember és az élővilág számára egyaránt.

P.O.


Föld, napfény, levegő – avagy a bioparadicsom íze

2013. február 2., szombat

Az Agrya programjai segítik a helyi termékek előállítását és értékesítését

Az élelmiszer-forgalmazásban a helyi termelésből származó értékesítés aránya már 10-12 százalék, miközben a magyar élelmiszerek aránya a belső értékesítésben 70 százalékról 75 százalékra nőtt – mondta a vidékfejlesztési miniszter pénteken Budapesten, egy szakmai fórumon.

A fiatal gazdák tevékenysége nélkül nem képzelhető el a magyar mezőgazdaság fejlődése – hangoztatta Fazekas Sándor a Fiatal Gazdák Magyarországi Szövetsége – Agrya által szervezett Vesd Bele Magad! program évértékelő konferenciáján. Elmondta: a családi gazdaságok számára a közvetlen értékesítésen keresztül megnyílt a magyar élelmiszerpiac, amelynek sok eredménye közül kiemelendő a békéscsabai példa, ott 150 kolbászkészítő manufaktúra működik.

A helyi termelésből származó értékesítés folyamatát segítő intézkedések közül első helyen a szabályozás egyszerűsítését említette a miniszter, amely például lehetővé tette, hogy egy családi ház melléképületében is lehet élelmiszer feldolgozásba kezdeni. Egy másik szabálymódosítás a piaci árusítást egyszerűsítette, így a település megyéjében 40 kilométeres körzetben és a fővárosban lehetővé vált a helyi élelmiszertermékek értékesítése, ezt példázza a Kossuth téren jelenleg is minden pénteken működő árubemutató és piac.

Harmadikként említette Fazekas Sándor a helyi termékek értékesítésének bekapcsolását a gyermekétkeztetésbe és a vendéglátásba, ami azt jelenti, hogy közvetlenül a helyi termelőktől vásárolhatnak például a gyermekétkeztetési intézmények.

Hoffmann Rózsa oktatásért felelős államtitkár arról beszélt, hogy a természet világának megismerése egyre nagyobb szerepet kap a magyar oktatásban, a 2006-ban indult Zöld Óvoda programhoz több mint 500 intézmény csatlakozott, s az ökoiskolák száma is hasonló.

A Vesd Bele Magad! program keretében a kisiskolás gyerekek vetőmagot kapnak, hogy azt otthon, a saját konyhakertben elvessék, majd a terméket a család felhasználja, elfogyassza. A vetőmagosztás célja, hogy felhívják a gyerekek figyelmét, miszerint a friss élelmiszerek, zöldségek különösen nagy anyagi befektetés nélkül, otthon is előállíthatók.

Az általános iskolákat egy-egy fiatal gazdálkodó segíti, ha szakmai támogatásra van szükségük. A szövetség már 2011-ben létrehozott egy weboldalt ahol a növényekkel kapcsolatosan termesztési információkat helyeztek el a gyerekek számára is érthető formában. A weboldalon keresztül szakemberektől is lehet kérdezni.

Az Agrya társelnöke, Kesjár Kamilla és ügyvezető elnöke, Mikula Lajos a rendezvényen meghirdették a program idei fordulóját.

Mikula Lajos felhívta a figyelmet, hogy az akció nem szociális alapú, bárki részt vehet benne, azért szervezték, hogy a gyerekek élményeket szerezzenek, változzon a szemléletük, életmódjuk. Köszönetet mondott a koordináló pedagógusoknak, akik önként vállalták a programmal járó többletfeladatokat.

Kesjár Kamilla hangsúlyozta: tavaly 22 ezer gyerek kapott vetőmagcsomagot, ez a szám idén nőni fog, hiszen akik elkezdték, továbbra is részt vennének a programban, és vannak új jelentkezők is. Az idei vetőmagcsomagból zöldborsót, sárgarépát, retket, vöröshagymát, csemegekukoricát és kaprot vethetnek majd a kisdiákok.

Forrás: MTI


Az Agrya programjai segítik a helyi termékek előállítását és értékesítését

Februári gazdanaptár

Biozöldségeskert: Kezdődik a biokertészkedés!!! :)

Az évelő ágyásokat alaposan ellenőrizzük, a fagy által feltolt gyökereket óvatosan nyomkodjuk vissza. A zöldséges ágyásokat készítsük el, a januárban megrendelt és mostanra remélhetőleg megérkezett vetőmagok csírázó képességét ellenőrizzük, hogy később ne érjen meglepetés.

Megkezdjük a korai biozöldségfélék fólia alá vetését. Az enyhén fűtött fóliába ültethetünk előcsíráztatott bioburgonyát, biofokhagymát, biocsicsókát, fejes salátát, hónapos retket, biokaralábét, fejes biokáposztát, biohagymát, biospenótot.  A fűtetlen fóliában már a sárgarépa és petrezselyem is megmarad, illetve a hónap végén a hónapos retek is növekedésnek indul. A hónap végétől a nem fagyérzékeny fajtákat már szabad földbe is vethetjük.

A zöldségtárolót -ha még nem faltátok fel a tartalmát- továbbra is ellenőrizzétek, szellőztessétek. Olvassátok el a biozöldség és biogyümölcs téli tárolása c. cikkünket.

A téli hónapok ugyan a végükhöz közelednek de még most sem késő csíráztatni.

Biogyümölcsös: Lehet trágyázni a fákat, cserjéket és megkezdődik az év legfontosabb munkája a metszés. Ha nem értünk hozzá feltétlenül kérjük szakember segítségét vagy legalább tanulmányozzunk szakkönyveket. Évekre tönkre tehetjük fáinkat ha nem kellő hozzáértéssel fogunk hozzá. A sikeres metszéshez ismernünk kell valamennyi gyümölcsfajtánk termőrészeit, élettani tulajdonságait, optimális koronaformáit. Általánosságban elmondható, hogy a helyes metszés a koronát szellőssé teszi, minden részében elérhetővé teszi a napfényt. A betegségek ellen is fogékonyabbá válnak biogyümölcsöseinek, az őszibarack például a levélsodrosodással, a kajszi és bioszilva a moníliával szemben válhat ellenállóbbá.

Üvegház: Megfelelő fűtés esetén ide már vethetjük a bioparadicsomot, bioborsót, biopadlizsánt, biozellert, korai biospenótot, csemegekukoricát de akár a görögdinnyét is.


Februári gazdanaptár