2012. november 28., szerda

Garázsvásár

Nehezen tudom követni a Magyar jogszabályokat, gondolom ez nem ismeretlen senki számára. A termelői piacokról szóló cikk is ezért késik, rendületlenül várunk a hatóságok hivatalos válaszaira. Azonban érdekes cikket olvastam az MTI hasábjain ami lehet, hogy használható azok számára akik egyszerűen szeretnének saját bioterményeket értékesíteni. A hangsúly azon van, hogy LEHET.

Az MTI cikke:

A garázsvásárok növekvő népszerűsége egyre nehezebb helyzetbe hozza a használtcikk-kereskedőket – írta pénteki számában a Napi Gazdaság az érintettekre hivatkozva. A lap szerint egyre több garázsvásárt rendeznek a vidéki városokban, a bejelentést nem igénylő magánrendezvényekből származó jövedelem nyolcszázezer forint éves bevételig adómentes.

Több településen az ünnepek közeledtével hetente rendeznek ilyen vásárokat, a nyugati határszélen pedig már a határ túloldaláról is érkeznek vásárlók – írták. A Napi Gazdaság szerint a kínálat bővülését jelzi, hogy könyvek, folyóiratok, élelmiszerek és dísztárgyak is megjelentek a házi bolhapiacokon.


Garázsvásár

2012. november 24., szombat

teszt

Az esemény megnevezése:: teszt
Helyszín: gödöllő
Az esemény leírása: ez a leírás
Kezdés időpontja: 16:30
Date: 2012-11-30
Befejezés időpontja: 20:00


teszt

2012. november 11., vasárnap

Dr. Illyés Eszter temetése

2012. november 10.-én elkísértük utolsó útjára dr. Illyés Esztert. Nagyon sokan eljöttetek amit szeretnék megköszönni én is.


Úgy gondolom ez nem végső búcsú volt. Eszter felejthetetlen személyisége, kivételes képességi nem engedik, hogy a feledés homályába vesszen. Nekem továbbra iránymutató lesz igazságérzete, szenvedélye, maximalizmusa és kedvessége. Mindent köszönök Eszter.



Dr. Illyés Eszter temetése

Sajtfüggőség! Tényleg függőséget okoz a sajt???

Imádjuk a házi sajtokat.


Készítjük a házi biosajtokat.


Árulni is fogjuk a házi biosajtokat.



De  mi lehet az oka ennek a szenvedélynek?

Sok válaszom van erre a kérdésre, szerepel köztük a természetes dolgok szeretete, a kézzel készült ételek iránti vágy, az alkotás élvezete is. De a minap olvastam egy érdekes cikket ami tudományos magyarázattal támasztotta alá azt amit már gyermekkorom óta sejtek, a sajtfüggőség egy létező állapot! Mitől lesz valaki sajtfüggő?


A tejben és így az összes tejtermékben van egy kazein nevű fehérje, amit emésztés közben a szervezetünk egy kazomorfin nevű anyaggá bont le. Vagyis egy olyan anyaggá, aminek morfiumszerű hatása van. Nem arról van szó, hogy ha sok tejet iszunk szedáltak leszünk de egyes kutatások szerint rá lehet kattanni a tejtermékekre, illetve elsősorban a sajtokra. A sajtokban ugyanis koncentráltan van jelen a kazein. A sajt készítés során a savót elválasztjuk a tejfehérjétől tehát koncentráljuk a kazein tartalmat. Ha a biosajtunkat még érleljük is akkor még további nedvességet vonunk ki belőle, még töményebben lesz jelen a kazein.



Sajtfüggőség! Tényleg függőséget okoz a sajt???

2012. november 10., szombat

Házi sajt készítés

Miért készítsünk házi sajtot?


Mert ha elsőre nem is de kis gyakorlás után bizonyosan finomabb lesz mint a bolti, ráadásul az igazi sajtok árához hasonlítva olcsóbb is. Fontos hangsúlyozni az igazi sajtot. 1 liter élő kultúrát tartalmazó biotejből kb. 12-15 dkg biosajtot tudunk készíteni. 1 liter termelői tej már 160,- Ft-ért is megvásárolható, vagyis egy kg sajtért 1.066,- Ft értékű tejet kell vennünk. Ha erre rászámoljuk az infrastruktúra, munka és szállítási költséget akkor világosan látszik, hogy a multik akciós sajtjai nem készülhetnek kizárólag tejből, van bennük viszont bőven adalék anyag. Ennek szép példája a pizzafeltét nevű förmedvény.


Tehát maradjunk az igazi sajtok világában, illetve sokkal inkább lépjünk át oda. Ha eddig a multik akcióira vadásztunk akkor most keressünk termelőt még jobb ha biotermelőt és vegyünk tőle először csak 5 liter friss bioboci tejet. A gyári tejeket felejtsük el, a hőkezeléssel és homogenizálással elveszítik azon képességüket, hogy a reggeli ital kategóriánál nemesebb dologgá válhassanak. Persze tehén tej helyett lehet juh vagy kecske tejjel is kísérletezni és így saját magunk tapasztalhatjuk meg többek között azt is, hogy a kecsketej nem feltétlenül kell, hogy büdös legyen viszont ha jó helyen legel az állat még a gyógynövényeket is érezhetjük tejében. A biosajtnak vásárolt tej legyen zsírosabb, legalább 2,8%-os.


Akkor végre készítsünk házi sajtot!


A közhiedelemmel ellentétben nem elengedhetetlen a sajtoltó beszerzése, anélkül is remek sajtokat kreálhatunk.


5 liter tejet óvatosan forraljunk fel. Ha felforrt öntsünk hozzá 1,5 dl 10%-os ecetet és addig főzzük amíg a túró szerűre összerántott tej jól elválik a savótól. Ezután textil pelenkába öntjük és hagyjuk fél órán át csepegni. Ha szeretnénk belekeverni valamit a sajtba akkor annak most van itt az ideje, öntsük egy edénybe a képlékeny masszát és ízesítsük. Tehetünk a házi biosajtunkba apróra vágott biohagymát (biomedvehagyma, biofokhagyma, biovöröshagyma, bioschnidling), apróra tört diót, olajbogyót, tökmagot, borsot, de akár gyümölcsöket is. Nagyon izgalmas tud lenni például ahogy egy aszalt biofüge, biobarack, darabka íze berobban a szánkba a finom sajt mellé. De izgalmas lehet a bioszeder és a bioszamóca ízesítés is. Kísérletezzetek! Nehéz rosszul csinálni. Figyelem! Sót ne rakjunk bele mert egyrészt nem fogjuk érezni az ízét, másrészt gátolni fogja az érési folyamatot.


Ha lecsepegett a sajt és beízesítettük (vagy nem is akarjuk belülről ízesíteni) tegyük egy sűrű szitába vagy szűrőbe a még mindig képlékeny masszát. Tegyünk a tetejére egy sütőpapírt és terheljük le. Lehet a terhelés egy vízzel teli lábos vagy bármi, lényeg, hogy közel teljes terjedelmében fedje a sajtot de ne ütközzön a szűkülő szita falának ahogy lassan lepréseli. Újabb fontos döntést kell hoznunk, meddig préseljük a házi sajtot? Ha kenhető sajtot szeretnénk akkor semeddig, hagyjuk 6-8 órát csöpögni és ízesítés után kész vagyunk. Ha viszont keményebb de könnyen szeletelhető sajtra vágyunk akkor a préselés ideje 2-3 óra lesz. Ha kemény sajtot ennénk szívesen akkor pedig 12 óráig hagyjuk lapulni.


Ha tartósítani szeretnénk akkor vagy alaposan kenjük be sóval vagy tegyük fél órára 20%-os (1 liter víz + 20 dlg só) sóoldatba. Ez főleg lágy sajtoknál kényelmes eljárás. A Mozzarrela sajtot például fogyasztásig sós vízben tárolják. Fura formájú sajtunkat most is ízesíthetjük, kívülről adhatunk neki bármilyen de lehetőleg nagyon apró vagy porszerű ízesítőt pl. darált diót vagy apróra vágott zöldfűszereket.


A kész sajt 5-8 °C fokon érzi magát a legjobban sütőpapírba csomagolva, 3-4 naponta átforgatva.


Tehát amire szükségünk lesz:


  • 5 liter (bio)tej min. 2,8%

  • 1,5dl 10%-os ecet

  • szűrő anyag (pelenka)

  • préselésre alkalmas eszköv

  • só vagy 20%-os sóoldat

  • ízesítők (só, dió, zöldfűszerek, friss vagy aszalt biogyümölcs)

  • kíváncsiság

Jó mulatást!



Házi sajt készítés

2012. november 9., péntek

Néhány zöldbabfajta teljesítménye bio és konvencionális termesztés esetén a Nyíregyházi Kutató Központban

Véleményünk szerint a tanulmány ismét bizonyíték arra, hogy a bio beltartalmi értékei jobbak a konvencionálisnál. Szerintünk ugyanis táplálkozási szempontból értékesebb a fehérje és a szárazanyag tartalom mint a keményítő.


Györgyi Gyuláné cikke


DE AMTC Nyíregyházi Kutató Központ


A tanulmány néhány zöldbab fajta termésének, illetve beltartalmának eredményeit mutatja be bio- és konvencionális termesztés esetén.


A mezőgazdaság egyik alapvető feladata az élelem biztosítása az emberek számára, de nem mindegy, hogy milyen módon és milyen áldozatokkal tesszük azt. Biotermesztéssel a környezetet védjük – benne az embert is.


Az egyik kísérletben 9 sárgahüvelyű zöldbab fajtával állítottunk be fajta-összehasonlító vizsgálatot bio- és konvencionális területen. Vizsgált fajták: Carson, Cherokee, Debreceni sárga, Goldmine, Héliosz, Minidor, Sonesta, Sundance és Unidor. Vizsgált paraméterek: kelésidő, tőszám, virágzás időpontja, növénymagasság és a folyamatos zöldszedés, ezen belül a szabványos, szabványon kívüli és a beteg kategóriák súlyának mérése. A kiértékelést SPSS programcsomaggal és Excell programmal végeztem.


A kelés egyidőben történt, de a virágzásban és a zöldhüvely kifejlődésében a bioterület növényei 5 nappal előzték a konvencionális területen termőket.


Bioterületen a növények jobban fejlődtek, egyöntetűbb volt a kelés, növekedés és a tőszám kiegyenlítettebb volt. Növénymagasságban nem volt szignifikáns különbség a két terület között.


A vizsgált legtöbb fajtának bioterületen jobb az összes termésmennyisége, mint konvencionális területen. Az eltérés fajtafüggő. A legjobb termést a Sonesta és a Debreceni sárga adta mindkét területen. Konvencionális termesztésben bővíthető a választék az Unidor és a Sundance fajtákkal. Bioterületen a Minidor és a Carson követi a két első fajtát.


Hektáronkénti szabványos termés esetén mindkét területen a Sonesta, Debreceni sárga és az Unidor teremte a legtöbbet, bioterületen a betegségekkel kevésbé fertőzött Carson nyújtott jó eredményt.


Beltartalmi vizsgálatnál a mért paraméterek: szárazanyag-, keményítő-, nyersrost- és nyersfehérje tartalom, valamint az aminósav sor.


Az aszparagin vagy a glutaminsav %-os aránya volt a legnagyobb, azt követte a szerin vagy a hisztidin. Legnagyobb eltérést az aszparagin mutatta konvencionális és biotermesztés között.


Szárazanyag-, keményítő-, nyersrost- és nyersfehérje tartalomban szignifikáns különbség kimutatható egyes fajták között adott termesztési módban, illetve adott fajtánál bio- és konvencionális termesztés között.


A keményítő és a szárazanyag -, nyersrost- és nyersfehérje között erős, negatív irányú kapcsolat van, amely biogazdálkodásnál erősebb.


A Budai piaci és a Minidor fajtáknál, valamint a BU-16 fajtajelöltnél a bioterületen mért magasabb keményítő tartalmat alacsonyabb szárazanyag, nyersrost és nyersfehérje tartalom követi. A Sonesta fajta esetében a szárazanyag tartalom közel azonos a két területen, de a fehérje tartalom 10%-kal nagyobb a bioterületen, mint a konvencionálison, keményítőtartalma azonban 6%-kal kisebb. A Paridor közel azonos keményítőtartalma mellett a bioterület termése magasabb szárazanyag és nyersfehérje tartalommal rendelkezik.



Néhány zöldbabfajta teljesítménye bio és konvencionális termesztés esetén a Nyíregyházi Kutató Központban

Felszámolják a Kincsem-Hangya Kereskedelmi és Szolgáltató Zrt.-t

Alapítása után két évvel a felszámolás sorsára jutott a Kincsem Hungária Szövetkezet által alapított Kincsem-Hangya Kereskedelmi és Szolgáltató Zrt. a szociális boltok összefogója (KH).


A céget a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Országos Szövetségének (Magosz) kezdeményezésére 2009 elején létrejött Szociális bolthálózat megmaradt tagjainak életben tartása érdekében hozták létre 2010 októberében, írja a Napi Gazdaság.


A Szociális bolthálózat közvetlenül a termelőktől beszerzett olcsó árukkal akart vevőket csábítani a zöldséget és gyümölcsöt kínáló üzletekbe. 2010 januárjában közel 130 ilyen üzlet volt az országban, de hamar kiderült, a hálózat nem működtethető. Gond volt a beszerzéssel – a kereskedők többnyire nem is látták, mit rendelnek -, de a minőséggel és sok helyütt az árakkal is. 2011 nyarára az üzletek több mint fele megszűnt. A megmaradt és egyre nehezebb helyzetben lévő szociális boltokon a Hangya-mozgalom (Történelmi Hangya Mozgalom Országos Szövetsége) akart segíteni a KH létrehozásával.


A KH a mezőgazdasági termékek ügynöki nagykereskedelmével foglalkozó Szociális raktárszövetkezet segítségével akarta ellátni az üzleteket, kizárólag itthon termelt zöldséggel és gyümölccsel. A társaság létrehozói többek között azt is vállalták, hogy folyamatosan reklámozzák a franchise-rendszerben működő boltokat és védik a fogyasztók érdekeit. Bíztak a sikerben, hiszen a társaság létrehozásakor bejelentették, közel 3 évig készítették elő értékesítési rendszerüket.


A cégadatok szerint azonban nem igazán sikerült megmenteni a bolthálózatot, a zrt. 2010-et több mint 3 millió forintos veszteséggel zárta. Alapításának első évfordulóján, 2011 októberében már a végelszámolásról döntöttek a tulajdonosok, az eljárás pedig immár felszámolásba fordult. A KH hitelezői december 10-ig jelenthetik be követeléseiket a kijelölt felszámoló Kerszi Zrt.-hez. A társaság 2011 első kilenc hónapjában mindössze 561 ezer forintos nettó árbevételt produkált, több mint 11 milliós veszteséget könyvelt el, a kötelezettségállománya megközelítette a 10 millió forintot.


Az első Hangya Szövetkezetet 1898-ban hozták létre, néhány évvel később már több mint kétezer működött szerte az országban. A szövetkezetek a két világháború között kereskedelmi átvevő helyként és hitelszövetkezetként is sikeresen működtek, több mint 700 ezer tagjuk volt. A rendszerváltást követően a jól csengő nevet felhasználva próbálták újjáéleszteni a mozgalmat. Majd 1998-ban létrejött az Új Hangya Szövetkezetek Együttműködése. A mozgalom feltámasztói úgy vélték, a közvetítőkön és kereskedőkön − multinacionális üzletláncokon − megspórolt hasznon osztozhat a termelő, a boltos és a vevő.


Forrás: Napi Gazdaság



Felszámolják a Kincsem-Hangya Kereskedelmi és Szolgáltató Zrt.-t

2012. november 7., szerda

Jövőre üzemanyagként is felhasználható lesz a saját előállítású növényi olaj

A termelők 2013. január 1-jétől legálisan tölthetik munkagépeikbe a saját gazdaságukban megtermelt növényből kisajtolt, tiszta növényi olajat a jövedéki adóról és a jövedéki termékek forgalmazásáról szóló törvénymódosítás tervezete alapján. A jogszabályt az Országgyűlés a napokban tárgyalja.


A saját előállítású, tiszta növényi olaj után az üzemanyag célú gázolajra érvényes adómérték 18%-át kell megfizetni.


A következő évtől tehát a mezőgazdasági termelő által – kizárólag saját célú felhasználásra – termelt alapanyagból, tiszta növényi olajat előállító üzemre is adható ásványolaj-adóraktári engedély.


Jövedéki adót a tiszta növényi olaj-gyártó adóraktárban előállított, maximum 97 liter/ha/év mennyiségben felszanált ásványolaj után kell majd fizetni.


További kedvezmény, hogy ha a jövedéki biztosíték összege nem éri el az 500.000 forintot, akkor a jövedéki biztosíték nyújtásától el kell tekinteni.


Az adóraktári engedélyezésre, az adóraktár-engedélyes bizonylatolási, nyilvántartási és elszámolási kötelezettségre vonatkozó általánosnál kedvezőbb szabályokat a jelenleg is hatályos jövedéki adóról és a jövedéki termékek forgalmazásáról szóló törvény végrehajtási rendelete fogja tartalmazni.


VM



Jövőre üzemanyagként is felhasználható lesz a saját előállítású növényi olaj

Háztáji munkabizottság alakult

Újra lesz háztáji Magyarországon – mondta Fazekas Sándor a szektor feltérképezésére és népszerűsítésére létrehozott szakmai munkabizottság alakuló ülésén. A vidékfejlesztési miniszter szerint kormányzati cél, hogy erősödjön a ház körüli állattartás, s hogy új konyhakertek és gyümölcsösök jöjjenek létre. A testület élén Szabó Csaba miniszteri biztos áll.


A tárcavezető hangsúlyozta, a háztáji szerves része volt a vidéki Magyarország életének, s a bizottság feladata, hogy újra erőre kapjon. Még ma is sokan foglalkoznak kertészkedéssel, s vannak, akik nemcsak önellátásra termelnek.


Szabó Csaba a háztáji gazdálkodást a vidéki élet újjáélesztésre méltó sajátosságaként jellemezte. Felkutatják a még működő mintagazdaságokat és jó példaként állítják az otthon körüli állattartásra és növénytermesztésre fogékony rétegek elé – tette hozzá.


A miniszteri biztos a terület nemzetgazdasági súlyát érzékeltetve emlékeztetett: egykor a 10 milliós magyar sertésállomány felét a háztáji gazdálkodás adta. A bizottság vezetője rögzítette, eddig önkormányzati rendeletek tiltották a ház körüli állattartást, ám a nemzeti ügyek kormánya megváltoztatta az erre vonatkozó jogi szabályozást. Ez teremtett lehetőséget a testület megalakulására, a háztáji gazdálkodás újjáteremtésére.


VM Sajtóiroda



Háztáji munkabizottság alakult

2012. november 2., péntek

Még egy hónap van az agrárkamarai regisztrációra

Az idén megszületett agrárkamarai törvény kötelező tagságot ír elő az agrárium és az élelmiszeripar valamennyi piaci szereplője számára az országos kamarai választások nyomán létrejövő új Agrárkamarában. A leendő kamarai tagok legkésőbb ez év november 30-áig kötelesek bejelentkezni az Agrárkamara honlapján az e célra létrehozott internetes felületen és e mellett befizetni a kamarai hozzájárulást.


Az új agrárkamarai törvény értelmében kamarai taggá válik minden agrárgazdasági tevékenységet folytató természetes, vagy jogi személy, azaz őstermelők, egyéni vállalkozók, cégek, szervezetek. Ennek érdekében az érintetteknek regisztrálniuk kell az Agrárkamara on-line felületén, valamint meg kell fizetni az egyszeri, 5000 Ft-os regisztrációs díjat. A hozzájárulást nem kell megfizetniük azoknak a gazdálkodó szervezeteknek és egyéni vállalkozóknak, akik a kereskedelmi és iparkamaránál agrártevékenységgel regisztráltak és igazolják, hogy a regisztrációs díjat az említett szervezethez már befizették – a regisztráció során erről külön nyilatkozni kell.

Ha valakinek nincs számítógépe, vagy internet-kapcsolata, keresse fel a legközelebbi kamarai tanácsadó irodát, ahol a tanácsadók segítenek a regisztrációban.

Az Agrárkamara nyomatékosan felhívja a figyelmet arra, hogy az on-line felületen elvégzett regisztráció csak akkor érvényes, ha megtörténik a hitelesítés. A regisztrációs nyomtatvány kitöltésének befejezésekor a rendszer elkészíti és a számítógép képernyőjén megjeleníti a regisztráló egyedi kamarai nyilvántartási számát és a regisztrált adatok visszaigazolását. A regisztráció hitelesítéséhez ezt a dokumentumot feltétlenül le kell tölteni, kinyomtatni és saját kezű aláírással ellátva visszaküldeni a nyomtatványos található címre – mindezt szintén 2012. november 30-áig.



Még egy hónap van az agrárkamarai regisztrációra

2012. november 1., csütörtök

Mi az a BL 80, és mibe tegyem? Mi az a sikér? Mikor használjak finomlisztet, és mikor kell rétesliszt?

A főzésben nem túl jártas vásárló a boltok liszt polcai előtt könnyen zavarba jöhet a rengeteg jelöléstől, betű- és számkombinációtól. Van búza, Graham, rozs, tönköly, rizs, kukorica, zab, de találunk más, nem gabonából, hanem zöldségből készül liszteket (szója, hajdina, gesztenye, szőlőmag, bab …) is. Mire jók ezek?


A liszt kifejezést alapvetően a búza magjának őrleményére értjük, ha más gabonából vagy zöldségből készült, azt feltüntetik a csomagoláson. Az őrlés során lisztet, darát és korpát állítanak elő. A liszt kizárólag a búza magjának az őrleménye, a korpa a liszt szitálásából visszamaradt pikkelyszerű rész, a dara pedig a búza durva őrleménye.


A lisztek típusának osztályozásakor meghatározzák a visszamaradt ásványi anyagok arányát, ez a hamutartalom, ezt a számot látjuk a betűkódok mellett a csomagolásokon. Minél kisebb ez az érték, annál tisztább a liszt, ha magas, akkor sok benne a korpa. A teljes kiőrlésű lisztbe a búza csíráját és a héját is beleőrlik. Kenyérsütésnél fontos a liszt sikértartalma (egyfajta fehérje), amely a tészták rugalmasságát, nyújthatóságát határozza meg. A kizárólag alacsony sikértartalmú lisztekből (pl. rozs) készülő kenyerek szárazak, törékenyek lesznek, így ilyenkor érdemes keverni a liszteket. Sikért a legtöbb bioboltban lehet külön is vásárolni.


A Magyar Gabonaszövetség és a Magyar élelmiszerkönyv meghatározásai alapján a kódok így épülnek fel:


  • a csomagoláson az első betű azt a gabonát jelzi, amilyenből készült: B – búza, R – rozs, G – Graham, TB – tönkölybúza, D – durumbúza

  • a második betű az őrlemény szemcseméretét jelzi : L – liszt, D – dara, F – fogós liszt

  • a szám pedig a hamutartalmat jelzi

A finomliszt vagy sima liszt apró szemcséjű, finomra őrölt liszt, ami gyakorlatilag nem tartalmaz héjat, alacsony a korpatartalma.

A fogós liszt nagyobb, durvább szemcséjű őrlemény. Van kétszer fogós liszt is, ami ennél is durvább, réteslisztnek felel meg.

A kenyérlisztek több héjrészt tartalmaznak, magasabb a hamutartalmuk, a kelt tészták és a kenyerek sütésére a legjobb.


Búza:


Búzafinomliszt BL 55
“Finomszemcsés őrlemény, a búzamagbelsőre (endospermiumra) jellemző színű, héjrészt nem tartalmaz.”

A háztartásokban legtöbbet használt lisztfajta, valamint a pék- és cukrásztermékek, felvertek, omlós tészták és kekszek alapja. Ebből készülnek a kelt tészták, sütemények, ezzel panírozunk, habarunk. Kenyérsütéshez kevés a sikértartalma, ehhez keverve, vagy sikérrel dúsítva használható.


Búzakenyérliszt, fehér BL 80
“Finomszemcsés  őrlemény, színe a búzamagbelső és a héj árnyalatától függ, a típusnak megfelelő mértékű finomszemcsés héjrészt tartalmaz.”

Kenyérkészítéshez használt liszt, más, alacsony sikértartalmú lisztekkel keverhető.


Búzakenyérliszt, félfehér BL 112

“Finomszemcsés őrlemény, színe, világossága a búzamagbelső árnyalatától, a jelen lévő héjrész mennyiségétől, továbbá a búza alapszínétől függ.”


Búzarétesliszt BFF 55
“A búza magbelsőjére jellemző árnyalatú, meghatározott szemcseméret-összetételű, ún. “fogós” őrlemény, a típusra jellemző, megengedett mennyiségű finomszemcsés frakció és héjrész előfordulása mellett.”

Rétesek, piskóták, nokedlik alapja. Korpa- és hamutartalma egyezik a finomlisztével, csak durvábbra őrlik, így nagyobb sikértartalma marad. Kenyerekhez kenyérliszt helyett használható fele-fele arányban finomliszttel keverve.


Graham-búzaliszt GL 200

“A búzára jellemző színű, megközelítőleg teljes kiőrlésű, széles szemcseméret-tartományban tartalmaz lisztet, továbbá nagyobb szemcseméretű héjrészeket; a

gabonaszem összes alkotórészét tartalmazza (beleértve a csírát és a korpát is). A malmi előkészítés során csak a külső, szennyezett, vékony héjréteget távolítják el.”

Magasabb táp- és vitaminértékű liszt, annyiban különbözik a teljes kiőrlésűtől, hogy durvább szemcséjű. A leginkább kenyérsütéshez használják, általában keverve (mint a rétes vagy a rozs esetében), de lehet kekszek alapja is.


Teljes kiőrlésű búzaliszt


“A búzára jellemző színű, megközelítően teljes kiőrlésű finomszemcsés őrlemény, ami a gabonaszem összes alkotórészét tartalmazza (beleértve a csírát és a korpát is). A malmi előkészítés során csak a külső, szennyezett, vékony héjréteget távolítják el. A Graham-búzaliszttől szemcseméretben tér el.”


Durumbúzaliszt
“A durumbúza magbelsőjére jellemző, sárgás alapszínű, finomszemcsés őrlemény, csekély mértékű, a lisztszemcsékkel azonos méretű világos héjrészt is tartalmazhat.”

Magas sikértartalma miatt a leginkább száraztésztákat készítenek belőle. Kenyérnek önmagában nagyon sűrű, keverve érdemes használni kenyérliszttel.


Rozsőrlemények:

“Rozsból malmi úton előállított őrlemények. Az egyes – alábbiakban felsorolt – csoportok között a magbelső és a héjrész arányától, a korpázottság mértékétől függő színbeli, árnyalati különbségek vannak.”

Fehér rozsliszt (rozsláng) RL 60, világos rozsliszt RL 90, sötét rozsliszt RL 125, teljes kiőrlésű rozsliszt RL 190
Nem önmagukban, hanem búzaliszttel keverve használják fel, mivel alacsony a sikértartalma, viszont sokkal több ásványi anyagot tartalmaz.


Tönkölybúza:

Fehér tönkölybúzaliszt TBL 70, teljes kiőrlésű tönkölybúzaliszt TBL 300

Magas a fehérjetartalma, ezért nagyon jól keleszthető. A búzához viszonyítva magasabb vitamin- és ásványianyag-tartalma van, a B12-vitamin kivételével az egész B-vitamin-csoport megtalálható benne. Bármelyik receptben (kenyérnél is), ahol búzalisztet említenek, felcserélhető tönkölyliszttel.


Kukoricaliszt:

Gluténmentes, így lisztérzékenyek is fogyaszthatják. Mivel nem tartalmaz sikért, búzaliszttel keverve lehet felhasználni, ennek is legfeljebb a negyede lehet kukoricaliszt. Szép sárgás színt ad az ételeknek, édeskés íze miatt pedig süteményekben is gyakran használják.


Forrás: origo



Mi az a BL 80, és mibe tegyem? Mi az a sikér? Mikor használjak finomlisztet, és mikor kell rétesliszt?

Dr. Illyés Eszter búcsúztatása

Ahogy arról korábban beszámoltunk, 2012. október 18.-án tragikusan elveszítettünk egy nagyszerű embert, egy felesége, anyát, barátot, kollégát, Dr. Illyés Esztert.


A temetési szertartásra a család elvár minden rokont, barátot, kollégát, ismerőst. A szertartás 2012. október 10.-én a rádi temetőben lesz 15:00 órakor.