2012. október 30., kedd

Csak engedéllyel lehet szarvasgomba gyűjtőként az erdőben járni

Januárban lép életbe a földalatti gombák gyűjtésére vonatkozó, idén tavasszal megjelent rendelet. A szabályzóról dr. Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter úgy vélekedett – aki maga is részt vett a múzeumavatón –, hogy az a szarvasgomba-gyűjtők számára megfelelő jogi keretet ad tevékenységük folytatásához.


A következő évtől ugyanis legálisan csak megfelelő hatósági engedély birtokában, vizsgázott szarvasgomba kereső kutyával, erdőbirtokossági engedéllyel, gyűjtési naplót vezetve lehet majd szarvasgomba gyűjtőként az erdőben járni.



Csak engedéllyel lehet szarvasgomba gyűjtőként az erdőben járni

Fiatal Gazda Információs Börze

Ha eljön az ősz vége, akkor kezdődnek az AGRYA események. Így ezúton tisztelettel meghívunk a Fiatal Gazda Információs Börze rendezvényünkre.

A rendezvény arra a hosszú évek alatt felhalmozott tapasztalatra épül. hogy egy találkozóban, konferenciában a kávészünet a legjobb. Ott lehet a gazdatársakkal, de az előadókkal, meghívott vendégekkel is a legjobban beszélgetni.


Így kitaláltuk a Fiatal Gazda Információs Börze rendezvényt, ami egy hagyományos konferenciát és egy szakmai kiállítást egyesít magában. A konferencia részben egész nap előadások követik egymást, köztük rövid szünettel. Így mindenki arra ül be, amelyik érdekli, de akár az egész napot is bent töltheti. Az előadásokkal párhuzamosan a konferencia terem előterében lesz egy kicsi szakmai kiállítás. Az itt felállított standokon azok a partnereink várják az érdeklődőket további információkkal, akik az előadásokat is adták. Tehát az előadók – köztük a Minisztérium államtitkára – nem sietnek el, lesz lehetőség arra, hogy kérdezz tőlük, beszélj velük. Ez a kiállítási rész lehetőséget ad arra is, hogy a gazdatársakkal találkozz, beszélgess, akár egy kávészünetben.



A rendezvény helyszíne és időpontja:

2012. november 15. 10.00-16.00

Győr, Hotel Famulus, Budai út 4-6.

A helyszín megközelítése: A Hotel Győr Budapesthez közelebb eső keleti oldalán van, a hídhoz, a körforgalomhoz és az 1-es úthoz nagyon közel. GPS: N 47.691624 E 17.647476


A rendezvény ingyenes. Elsősorban a 40 év alatti fiatal gazdákat várjuk. Az étkezés a Hotelben egyénileg megoldható. Egyeztetés alatt van egy kedvezményes konferencia menü biztosítása. Ha ezt igénybe akarod venni, akkor érkezés után a regisztrációnál érdeklődj!


Ha érdekel a rendezvény, kérjük azzal segíts, hogy töltsd ki és küldd vissza november 13-ig a csatolt előzetes regisztrációs lapot, akár postán, faxon, vagy e-mailban. Így láthatjuk, hogy hány résztvevőre készüljünk. Természetesen előzetes regisztráció nélkül is eljöhetsz. Az elektronikus verzió letölthető a agrya weboldaláról, ha e-mailban akarod visszaküldeni. Ha előzetesen regisztráltál, akkor vendégünk vagy egy frissítőre vagy egy kávéra a rendezvény helyszínén.

Ugyanígy regisztrálhatsz a Facebook-on is november 13-ig. Ha ott iratkozol fel az eseményre és lájkolod az AGRYA oldalt, akkor ugyanúgy vendégük vagy egy frissítőre vagy egy kávéra a rendezvény helyszínén.


A rendezvény sorozat további 4 állomása a következő: november 20. Kecskemét, november 22. Szegvár, november 27. Nyíregyháza, november 29. Egerszalók. Bármelyiken, vagy akár mindegyiken várunk!  Szólj az ismerősöknek is!

További információ a rendezvényekről: e-mail: , telefon: 06 1 270 4874


AGRYA



Fiatal Gazda Információs Börze

2012. október 28., vasárnap

A középkori piac és a termelői piac

Miért szeretünk piacra járni? Mióta piacolunk? Egyáltalán miért jött létre? Mi az a termelői piac? Miért jobb a piac mint a bevásárlóközpont?


Napjainkban gomba módra szaporodnak a termelői piacok. Nagymama korú olvasóink kedvéért nem árt megjegyezni, semmi másról nincs szó mint az ő gyermek és fiatal korukból ismert hétvégi piacok újjáéledéséről persze azért kicsit másként. Két részes cikkünkben kicsit körüljárjuk a témát, megnézzük miért tűntek el a piacok és miért jönnek elő ismét, mi kell a működtetésükhöz, milyen jó példákat látunk az országban és főleg miért jó ez a termelőnek és a vevőnek.


Mielőtt belekezdünk próbáljuk meg elképzelni egy régi mezővárosi piac hangulatát. Betérünk a főutcára ahol már rengeteg ember tolong kerülgetve egy lassan haladó kézműves szekerét. A kézműves késve érkeztek meg de kihasználva az alkalmat menet közben a szekérről hangosan kiabálva kínálja portékáját, a mívesen vésett rézedényeket. Elsőként egy sétáló árus lép hozzánk, csecsebecséit, ékszereit méltatja, versbe foglalva de érdeklődés hiányában hamar továbbáll. A földön ponyvára lerakva zöldségeket találunk, sokfélét, frisset, ízesnek tűnőt. A ponyva mögött mosolygós parasztasszonyok kofáskodnak. Pár méterre odébb már az asztalos céhek legényei versengenek figyelmünkért de hirtelen orrunkat megvezetve figyelmünket a hentesek asztalai terelik maguk felé. Persze tudják ezt az kenyeres asszonyok is akik pedig pont itt, illatos pogácsákat tolnak az orrunk alá. A piaci kavalkádban gabonások alkudoznak, valahol egy mutatványost tapsolnak az emberek de a piacbíró is épp veszekszik valakivel. Amikor nemesember közeledik a családjával, mindenki csendesebb lesz kicsit de csak hogy újult erővel folytassa távozásuk után. A doboló épp kihirdet valamit de közelebb kell mennünk ha hallani akarjuk. Ebben a tömegben ez lehetetlen. Inkább nézegessük a külhoni és hazai subások, szatócsok, bognárok, gubások, papucsosok, szíjgyártók, csipkeverők, gyertyamártók, süvegesek portékáját és élvezzük a piac sokszínű nyüzsgését. Beszélgessünk egy jót régi ismerőseinkkel, tudjuk meg a friss híreket, pletykákat, élvezzük a vásári ünnepnapot.


A piac szó az olasz piazza (tér) kifejezésből származik és a település főterén tartott kisebb árusítást jelenti. A piacok történetének kezdete az ókorba nyúlik vissza. Kezdetben és elsősorban élelmiszer piacokat tartottak amiket a forgalmasabb utcák mentén, ún. piacutcákon rendeztek meg, később piactereket alakítottak ki a falu főterén. Idővel az igazgatás, közigazgatás a fogadók és kocsmák is a piactérre költöztek.


Magyarországon a piacok a középkorban élték hőskorukat. Sok városunk a piacolásnak köszönheti akkori fejlődését, sőt! Vannak városok amik mai napig nevükben őrzik régi piaci jelentőségüket: Szombathely, Csütörtökhely, Péntekfalu. A jelentősebb településeken hetente tartottak piac napot, a mezővárosokban (Mezőváros: nem építhettek városfalat, gyakorlatilag egy nyílt tér, a mező közepén álló nyitott települések voltak. Azért a mezővárosokban terjedt el a piacozás mert ezek a városok különböző előjogokat élveztek a földesuruktól és a leggyakoribb ilyen előjog a vásártartási jog volt.) minden nap volt piac és volt olyan mezőváros ahol egyszerre több piac is működött.


Fertőrákos történetéből tudjuk, hogy a XVII. században a piactéren álló szilfához kötözték a bűnözőket, később a tömlöcöt, majd a börtönt is ide építették. Vajon miért? Talán azért mert a piacon fordult meg a legtöbb látogató, ezért itt láthatta a legtöbb ember az elfogott gonosztevőket. Ez lehetett az oka annak is, hogy a híreket is itt dobolták ki, a korabeli előadóműszék is itt számítottak lelkes közönségre. Vagyis a piac hamar közösségi térré vált, a rendszeres szociális és informális érintkezés színterévé.


A piacok fejlődésével kialakultak a specializált piacok ahol a hét adott napjain egy bizonyos termékcsoportot árultak: állat piac, gabonapiac, halpiac, kolomppiac, stb. Volt még egy érdekes piac, az úgynevezett köpködő vagy más néven emberpiac is. Itt kis csoportokba verődve ácsorogtak a munkát kereső napszámosok.


A piacok előnyei között régen is elsők között tartották számon a frissességet. Kofahajókkal, kofavonatokkal szállították a környékbeli falvakból, településekről a nagyvárosokba a mindig friss terményeket. A piacon egyéni adagokban mérték az árukat. Csomóban, rakásban vagy például a magvakat gyűszűben. Ezért könnyebb volt itt alkudozni mint a vásárokon, ez is hozzájárult népszerűségükhöz. A piacok rendjére a piacbíró vigyázott aki a helypénzeket is beszedte és többnyire ő maga volt aki a településtől megvásárolta a helypénzbeszedés jogát.


A vásárok a ritkábban megrendezett de lényegesen nagyobb árusítási lehetőséget jelentették. A vásár kifejezés iráni jövevényszó. Formalizáltabbak voltak, vagyis kevésbé rugalmasak de cserébe bővebb kínálatúak. A helyiségnevekben erre is találunk szép példákat: Marosvásárhely, Hódmezővásárhely, Asszonyvására, Martonvásár, Jászvásár és Kézdivásárhely. Az országos vásárok két korabeli elnevezése annak két jellegzetességét emeli ki: a sokadalom arra utal, hogy ezeken az eseményeken nagy területről nagyon sok ember gyűlt össze, a szabadság pedig arra, hogy itt az árusítás, vétel a mindennapi árusításnál kötetlenebb formában történhetett. Az akár 2-3 napig is tartó országos vásárok a saját iparral rendelkező nagyvárosokban kerültek megrendezésre, ilyen volt Debrecen, Gyula vagy Nagyvárad is. Ezekre a vásárokra nemcsak az országból de sokszor külföldről is jöttek árusok.


A vásárok évről évre ismétlődtek, általában négy vásártípust rendeztek évente. Ezek a vásártípusok nem voltak homogének, többnyire mindig árultak mindent, csak az arányok és a mennyiségek változtak. Az első vásár a tavaszi állatvásár, más néven jószág vásár volt. Többnyire a településen kívül került megrendezésre ahol kényelmesebben fértek el az állatok és körül tudták őket árkolni, hogy ne szökhessenek el. Nyár elején az aratási időszak szerszámaiból rendeztek nagy kirakodó vásárokat, az ősz közeledtével pedig a terményeket kezdték árusítani és ilyenkor is tartottak állat vásárt. Még a tél előtt ruha vásárt rendeztek ahol a téli ruházatot lehetett megvenni. Bár látszólag a ruhavásárok nem tűnnek annyira komolynak mint a többi, érdemes tudni, hogy a legrangosabb árusok a ruha árusok voltak. Ezek a szabók, szűcsök, gubások, kalaposok, papucsosok, nemcsak egyszerű parasztok lehettek, volt aki egész céhek portékáival érkezett a vásárra. És mivel ahogy ma is akkor is a “ruha tette az embert“, ezért nagyon komolyan esett a latba, hogy ki kitől és milyen ruhaneműt vásárolt.


A vásárok időpontja mindig ünnepekhez, pontosabban ünnepnapokhoz igazodott. Ilyenkor lehetett a legtöbb látogatóra számítani és ilyenkor volt az iskolai szünet is. A többnyire szekérrel közlekedő kézművesek, árusok már a vásár napját megelőző délután vagy este igyekeztek megérkezni, és azonnal hozzákezdtek a favázú ponyvasátor felállításához. Ezek elején helyezkedett el az asztal, melyre a kisebb árukat rakhatták, míg a nagyobbak a sátor hátsó részében foglaltak helyet. A sátrakat az árus vagy segédje éjjel-nappal vigyázta a tolvajoktól.


Mind a piac mind a vásár igazi közösségi térré alakult. Sok olyan látogatója volt és van a mai napig is, aki nem eladási vagy vásárlási szándékkal látogat a piacra, hanem csak az árakról tájékozódik, ismerősökkel vágyik találkozni, beszélgetni. Azonban vásárfiát nekik is illik hazavinni, ez a régi időkben többnyire bugylibicska, fütyülő, mézeskalács, keszkenő vagy perec volt. Ezeket nyakba akasztott tálcájukról, gyakran verselve kínálták a mozgó árusok, akiket nemzetiségüktől függetlenül bosnyákoknak neveztek.


A szellemi művelődés egyik alap pillére is volt a vásár. A könyvkereskedők nagyobb vásárok kedvéért messzire is elvitték saját kiadású bibliáikat, imakönyveiket és elsősorban kalendáriumaikat. A kalendáriumok évtizedekig a parasztság általános műveltségének forrásai voltak. Érdekes, hogy a ponyvaregény kifejezésünk is ebből az időből származik. A komoly, asztalról vagy sátorból áruló könyvkereskedők lenézett konkurenciái voltak a rablókról, betyárokról szóló, magyar nyelvű elbeszéléseket kínáló árusok, akik többnyire ponyváról árulták históriáikat.


A piacolás egyik legszebb motívuma az alkudozás. Szokás szerint az mondta ki a kezdő összeget aki eladni akart, ebbe az árba az alkudozás már eleve bele volt kalkulálva. A vevő ilyenkor többnyire nem mondott semmit, továbbment. De ha tetszetős volt az árú akkor később visszakanyarodott. Ha az eladó megismerte akkor kérte ajánljon egy összeget és kezdetét vette az alkudozás amit a jelen lévők nagy érdeklődéssel figyeltek, majd megköttetett az üzlet is a fülük hallatára. Ha nagyobb mennyiségről vagy igen drága portékáról volt szó, áldomást ittak az alku végén amit az eladó fizetett. Erről számolt be Anonymus is a XII. században.


Az áldomást a lacikonyhán itták meg ahol frissensült húsokat, kolbászokat is felszolgáltak. A lacikonyhások, fogadósok, kocsmárosok ismert szereplői voltak a vásároknak. Mindenhol más szokások voltak érvényben, volt ahol a rendelt bor mellé tarisznyából eszegettek de a szegénylegények de volt ahol ezt nem engedték. A vásárosok mindig ugyanabba a fogadóba tértek meg a vásár előtti napon, kialakultak a törzsvendégek, vendégbarátságok köttettek. A kisgyermekes vásárosok porontyaira is gyakran a fogadós családja vigyázott amíg a szülők árultak.


A vásárok legjelentősebb funkciója a munkamegosztás következtében létrejött javak kicserélése. Ennek segítségével terjedhettek el a modern és hatékony szerszámok, megjelent a divatos viselet mint fogalom. De ennél talán fontosabb műveltségbeli hatásuk. A vásárokon jutottak az egyébként a távolságok miatt elszigetelt emberek friss hírekhez, információkhoz, ismertek meg új termelési módszereket, értesültek a jelentősebb eseményekről. Könyvekhez juthattak, megvásárolták a kalendáriumot.


Az információáramlás fejlődésével ezek az előnyök látszólag ellaposodtak. A vásárlás felgyorsult életünkben már nem esemény amire készülünk, hanem egy gyorsan kipipálandó feladat a feladatok tengerében. Ezt az igényünket nagy sikerrel lovagolták meg a multik és ezzel elkezdték kiirtani a piacokat. Napi 24 órában ontják magukból az örökké friss, olcsóbbnál olcsóbb és szebbnél szebb terményeket. Emlékezzünk vissza hány kisbolt volt gyermekkorunkban az adott településen és ma mennyi van? És milyen messze van most lakhelyünktől a legközelebbi multi?


Azonban napjainkban valami változik, talán az igényeinkben, talán az ismereteinkben. Sokunkat zavar ha hülyének néznek és az átcímkézési balhék és külföldről érkező néhány napig még akciós termékek özönében értetlenül vakarjuk a fejünket. Kell nekünk ez a sok formalizált, agyon vegyszerezett vacak? Egyáltalán van alternatívánk?


Van! Cikkünk folytatásából kiderül mi lehet, mik az előnyei és hol találjuk őket.


 



A középkori piac és a termelői piac

2012. október 24., szerda

Kék és zöld színű méz a francia méhészeknél

Kék színű méz

Fotó: newsfeed


A franciaországi Ribeauville városban augusztus óta kék s zöld mézet készítenek kaptárjaikban a méhek. A méhészek értetlenül állnak a jelenség előtt.


Jelen pillanatban a méhtelepesek azt tartják a legvalószínűbbnek, hogy az M&M’s cukorka-, és a Mars csokoládégyár egy, a Ribeauville településtől öt kilométerre fekvő szemétlerakó helye az okozója mindennek, hiszen itt konténerszámra találnak a zümmögők cukros hulladékokat, melyeket az édesség előállítása során halmoztak fel a gyártók.


A szokatlan időjárási viszonyok, beleértve a kemény telet, a nedves tavaszt és az extrém száraz nyarat, nem csak a különböző terméseknek árt, hanem most már a méhek önellátó képességének is. Gill Maclean, a Brit Méhész Egyesület szóvivője elmondta, hogy a méhek elég okosak ahhoz, hogy tudják, honnan juthatnak cukorhoz, ha a természetből nem nyerhetnek azt.


A Ribeauville közelében fekvő Agrivalor biogáz üzem konyhai hulladékokat alakít át különféle energiává. Philippe Meinrad, a cég szóvivője szerint az ott lévő hulladékok tárolása légmentes csomagolásban történik, hogy a méhek ne tudjanak a cukros maradékokkal mit kezdeni.


Ennek ellenére a kár megtörtént a több mint 2400 elzászi méhésszel, akik nap mint nap felelősek 35 ezer méhtelep megfigyeléséért és évente 1000 tonna méz elkészítéséért. Az adatok egyáltalán nem meglepőek, hiszen Franciaország az Európai Unió egyik legnagyobb méztermelő országa több mint 18 ezer tonna méz előállításával.


A kék és a zöld méz nem az egyetlen problémája a méhészeknek. Köztudott, hogy a méhek száma az elmúlt években rohamosan csökken, amely a kormány szerint a növényirtó szerekre róható ki.


A francia méhész szakszervezet a következőkben a méhek állapotát vizsgálja majd, hogy az egyelőre ismeretlen mézszínezés közben kaptak-e valamiféle fertőzést. Bár a méhészek nem tervezik eladni a természetellenes színű mézet, a röpködő állatok lárvái előszeretettel fogyasztották azt.


A kék méz egy ijesztő előfutára a méhek sorsának, az éghajlat változásának, és nem mellékesen az ipari szennyezések következményeinek. Ez egy figyelmeztető jel volt, hogy a vállalatoknak még jobban kell figyelniük hulladékaikra, hogy az semmilyen teremtménynek ne ártson – legyen az kicsi, vagy nagy.


Care2



Kék és zöld színű méz a francia méhészeknél

A frisseb prognózis szerint 10% százalék körül drágul az étel

Ahogy arról már korábban is beszámoltunk élelmiszer áremelés kezdődött. Drágulni fog a méz ára is de a korábban jósolt 25% körüli áremelkedés talán elmarad. A következő félévben élelmiszer-árrobbanásra nem, inkább egy kisebb mértékű, akár több lépcsőben megvalósuló áremelkedésre kell számítani az Agrárgazdasági Kutató Intézet (AKI) szerint. Az intézet legfrissebb felmérése szerint az alapvető élelmiszerek ára termékenként eltérő mértékben emelkedhet, de összességében 10 százalék körüli ütemben.


Október és jövő március között a fehér kenyér fogyasztói áremelkedése előreláthatólag nem haladja majd meg a 15-20 százalékot. A nyerstej felvásárlási ára összességében 6-9 százalékkal lehet magasabb az augusztusi árszintnél, és kilogrammonként 84-87 forint közötti sávban mozog majd. Ennek megfelelően a tej fogyasztói árának emelkedését a szakértők 5-7 százalék között valószínűsítik.


A vágósertés termelői ára 5-10 százalékkal emelkedhet az augusztusi árakhoz képest, így élősúlyban számítva kilogrammonként 420-440 forint között alakul. A sertéshúsok fogyasztói árában ennél kisebb emelkedéssel számolnak a kutatók. A vágócsirke termelői ára szintén tovább nőhet, és akár 8-10 százalékkal is magasabb lehet az augusztusinál. A szakértők számításai alapján a kilónkénti 294-299 forint közötti tartományban mozoghat. A bontott csirke fogyasztói árának emelkedését 6-8 százalék között valószínűsítik a következő hat hónapban.


Az AKI felidézi, hogy az Európai Bizottság előrejelzései szerint a következő gazdasági évben tartósan magas, de lassan csökkenő árakra lehet számítani a takarmánypiacon. A magas takarmányárak a feldolgozott termékeknél és a hústermékeknél minden bizonnyal drágulást okoznak, ennek mértéke azonban nehezen megbecsülhető. Az idén Magyarországon és a világpiacon is drága a  takarmány a gyenge termés miatt; az árak szeptemberben tetőztek, azóta kismértékű árcsökkenés kezdődött, olvasható az összefoglalóban.


MTI



A frisseb prognózis szerint 10% százalék körül drágul az étel

Izzik a levegő az új földtörvény és a friss pályázatok körül

Izzik a levegő az új földtörvény és a friss pályázatok körül. Ángyán József szerint sincs minden rendben a pályázatokkal, a kajászói gazdák pedig egyet értenek vele.


A Világgazdaság a Vidékfejlelsztési Miniszterrel készített interjújának részlete:


– Jelenleg zajlik a földtörvény tervezetének parlamenti vitája. A társadalmi vita során egyes szakmai szervezetek élesen bírálták a benyújtott tervezetet, mondván, olyan mértékben szorítja háttérbe a mezőgazdasággal foglalkozó gazdasági társaságokat, amely nem kedvez az agrárium egészének.

– Azt jegyezzük meg azért, hogy vannak olyan szakmai szervezetek, amelyek üdvözlik. A törvénytervezet szerint csak a földműves vehet földet, a gazdasági társaságok pedig bérelhetnek 1200 hektárig. Legyünk őszinték, ez nem olyan kevés, ez legfeljebb néhány száz vállalkozást érint Magyarországon, a többiek számára nem jelent ez a korlát jelentős változást. Ráadásul az 1200 hektáron felül a tagok saját tulajdonában álló földet is művelhetik, ha tehát a társaság egy tagja a saját földjét erre a célra felajánlja, akkor az nem számít bele az 1200 hektáros limitbe. Emiatt egy kicsit túlzott problémafelvetésnek érzem az ezzel kapcsolatos kritikákat. Természetesen értem, hogy van egyfajta nyomásgyakorlás a részükről, de rám nem olyan könnyű nyomást gyakorolni. A földtörvény tervezetével az a célunk, hogy a középbirtokokat megerősítsük, és a kicsiknek lehetőséget teremtsünk arra, hogy a közepesekhez felerősödjenek. Nem szándékunk a nagyobb gazdaságokat erősíteni, ők elég erősek így is, tudnak boldogulni.


A híreket nem minősítjük, nem kommentáljuk, tegyétek meg ti a hozzászólásokban!



Izzik a levegő az új földtörvény és a friss pályázatok körül

2012. október 21., vasárnap

Dr. Illyés Eszter emlékére

Dr. Illyés EszterDr. Illyés Eszter emlékére


Mély fájdalommal és megrendültséggel tudatjuk, hogy Dr. Illyés Eszter tragikus autóbalesetben életét vesztette 2012. október 18-án, csütörtökön délelőtt. Harminchárom évesen, túl korán távozott közülünk.


 


Eszter 1979. június 14-én született, Budapesten. Az Eötvös Lóránd Tudományegyetemen szerzett biológus és angol szakfordító diplomát. Kezdettől fogva hatalmas lelkesedéssel és elhivatottsággal fordult szakmája felé. A vácrátóti MTA Ökológiai és Botanikai Kutatóintézet munkatársaként részt vett a Magyarország növényzeti örökségét felmérő program előkészítésében és a megvalósításában. 2009-ben a Zólyominé Barna Piroska Alapítvány díjazottja lett. 2010-ben megvédte doktori dolgozatát „A magyarországi félszáraz gyepek fajösszetételének és minőségi jellemzőinek vizsgálata” címmel. Tudományos eredményeit számos hazai és nemzetközi publikáció, konferencia előadás és poszter jelzi. Hivatása iránti elkötelezettsége és energiája két gyermek vállalása mellett sem hagyott alább, s célként tűzte ki, hogy növényökológiai ismereteit az alkalmazott kutatás révén a fenntartható mezőgazdasági gyakorlat szolgálatába állítja. 2012 februárjától az ÖMKi munkatársaként az őshonos fajokból álló ökológiai gyepgazdálkodás és sorköz-növényesítés projekt tudományos vezetője lett.


Végtelen kreativitással és lelkesedéssel vetette bele magát az ökológiai szőlőművelés témájába. Tokajban és a Szekszárdi Borvidéken elindított kísérletei révén rövid idő alatt széles körű ismertségre és elismertségre tett szert. Október 18-án is terepi munkára indult, hogy felmérje a kísérleti keverékekkel borított sorközök őszi állapotát, mikor az M3-as autópályán ismeretlen okból lesodródott az útról és halálos balesetet szenvedett.


Egy ember egyéniségét csak részben tükrözi a szakmai életútja. Eszter kivételes és karakteres személyiség volt: megingathatatlan hite hatalmas energiával és lelkesedéssel, erős igazságérzettel párosult. A hamisságot, a lustaságot, a silány munkát sosem tűrte szó nélkül. Úgy tartott tükröt az emberek elé, hogy sosem a harag vagy a személyes érdek vezérelte. Cselekedeteinek mozgatórugója mindig az igazabbra, a szebbre, a jobbra való törekvés volt. Mindebben ő maga járt elöl: tudományos munkájára, kreativitására, soha nem szűnő lelkesedésére és energiájára, együttműködő segítségére mindig számíthattunk. Tanácsért, tapasztalatért vagy csak jó szóért bárki fordulhatott hozzá.


Eszter, köszönjük, hogy velünk voltál. Köszönjük a példát, a hitet és a szereteted. Hiányzol.


ÖMKi


Eszter tanácsadóként és lektorként is több alkalommal, nagy lelkesedéssel segítette a havastanya szerkesztését. Büszke vagyok rá, hogy egy ilyen kiváló szakemberrel dolgozhattam, még ha rövid ideig is. De elsősorban hálás vagyok, amiért Esztert barátomnak tarthatom. Pótolhatatlan űrt hagyott maga után.



Dr. Illyés Eszter emlékére